fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Grób rabina Führera odnaleziono w Krośnie

Rzeczpospolita, Józef Matusz mat Józef Matusz
Na cmentarzu żydowskim w Krośnie w Podkarpackiem odnaleziono zbiorowy grób, w którym pochowany został znany przedwojenny krośnieński rabin Samuel Ozon Führer.
Zbiorowa mogiła najprawdopodobniej kryje ciała 120 Żydów rozstrzelanych przez hitlerowców w grudniu 1942 roku podczas likwidacji krośnieńskiego getta. Napis na odnalezionej macewie wskazuje, że w masowej mogile oprócz rabina Samuel Ozon Führer, spoczywają także szczątki czterech innych rabinów oraz wielu mężczyzn, kobiet i dzieci. Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Olszówka, którzy od ośmiu lat zajmują się czyszczeniem i renowacją cmentarza żydowskiego w Krośnie. Pierwszy etap prac renowacyjnych zakończono w 2007 roku. — Ponownie wróciliśmy na ten cmentarz wiosną tego roku, by dokończyć niewielki fragment, który został nam do uporządkowania. I już na samym początku prac natrafiliśmy na ukrytą w ziemi i zaroślach macewę wskazującą osoby, które zostały tam pochowane — powiedział "Rz" Grzegorz Bożek ze Stowarzyszenia Olszówka.
Informacja, że na krośnieńskim kirkucie może się znajdować zbiorowa mogiła podawana była od wielu lat. Nikt wcześniej tego nie weryfikował. — Najprawdopodobniej natrafiliśmy na tą mogiłę. — dodaje Grzegorz Bożek. Stowarzyszenie będzie nadal prowadzić prace na krośnieńskim cmentarzu żydowskim, m.in. chce przetłumaczyć napisy na wszystkich nagrobkach, które mogą skrywać wiele istotnych informacji dotyczących miasta i krośnieńskiej gminy wyznaniowej.
Z materiałów archiwalnych wynika, że Samuel Ozon Führer był ostatnim rabinem w Krośnie. Historyk rzeszowskiego IPN Elżbieta Rączy w publikacji "Ludność żydowska w Krośnie" podaje, że zginął w 1942 roku i został zamordowany przez gestapowca Oskara Backera. Jedna z wersji mówi, że rabin został zamordowany podczas ostatniej selekcji ludności żydowskiej w getcie w grudniu 1942 roku, a druga, że został zastrzelony na ulicy. W krośnieńskim getcie przebywało ok. 600 osób. Podczas jego likwidacji w grudniu 1942 roku większość wywieziono wpierw do getta w Rzeszowie, a następnie do obozów zagłady w Bełżcu i Auschwitz-Birkenau. Pozostałych hitlerowcy wymordowali na miejscu. Z blisko trzech tysięcy Żydów, którzy przed wojną mieszkali w Krośnie i okolicy, wojnę przeżyli nieliczni.
Stowarzyszenie Olszówka, które ma siedzibę w Bielsku Białej ma na celu przybliżanie Polakom wkładu różnych grup etnicznych i narodowych, dziedzictwa kulturowego na terenie Karpat. Działa na rzecz przełamywania uprzedzeń i nieufności wobec przedstawicieli innych grup narodowych i etnicznych, które zamieszkiwały i obecnie żyją w Karpatach.
[ramka][b]Tłumaczenie napisu na nagrobku[/b]
Tu leży pochowany w grobie braterskim
słynny wielki geniusz Rabin, minister Tory cadyka i chasyd
Rabin nauczycieli Shmuel Niech pamięć sprawiedliwego będzie błogosławiona
Syn rabina Asher Zelig Niech spoczywa w pokoju
Fuhrer
przewodniczący rabinackiego sądu i rabin i nauczyciel wspólnoty Krosna
autor książki Har-Shefer
rabin Shmuel Zwi Damrez Niech spoczywa w pokoju
nasz Rabbi Zwi Herzfeld Niech spoczywa w pokoju
nasz Rabbi Ze’ew Nusenbaum Niech spoczywa w pokoju
nasz Rabbi Zwi Margaliyot Niech spoczywa w pokoju
syn Asher Boygen Niech spoczywa w pokoju
wszystkich zabitych „uświęcenia Bożego imienia”
Początek miesiąca Tewet Taf-Shin-Gimel według małej rachuby [9.12.1942]
i pochowany z nimi szereg mężczyzn, kobiet i dzieci, które zostały zabite „uświęcenia Bożego imienia”
W dniach oh Hanukah Taf-Shin-Gimel [5703 rok wg kalendarza żydowskiego]
Niech Jego dusza będzie włączona w wieniec życia wiecznego
Niech Bóg pomści ich śmierć[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA