fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Będzie raport PiS na 500 dni rządu

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Na akcję Platformy 500 spotkań na 500 dni rządu Prawo i Sprawiedliwość odpowie dokumentem oceniającym rząd Tuska
Jak dowiedziała się „Rz”, specjalny raport, w którym Prawo i Sprawiedliwość wytknie niedotrzymane obietnice wyborcze, błędy i zaniedbania koalicji PO – PSL w zarządzaniu państwem, ma zostać przedstawiony w połowie maja. Będzie to odpowiedź partii Kaczyńskiego na raport rządu i dobiegającą wówczas końca akcję 500 spotkań na 500 dni rządu, prowadzoną przez Platformę Obywatelską od połowy kwietnia.
Platforma zorganizowała cykl spotkań w całej Polsce, na których jej parlamentarzyści informują wyborców o osiągnięciach koalicji PO – PSL (500 dni rządu Donalda Tuska minęło 31 marca).
– Nie ma autostrad, gospodarka pada, ale Platforma przekonuje, że jest wspaniale – tłumaczy „Rz” powody powstania kontrraportu poseł Maks Kraczkowski (PiS). – Przedstawienie takiego dokumentu to święte prawo opozycji.
– Gdyby PiS raportu nie przedstawiło, oznaczałoby to, że oddaje pole Platformie. Poza tym podłożyłoby się całkowicie, gdyby okazało się, że jako opozycja nie ma takiego dokumentu, podczas gdy krytyczną analizę przygotowałaby Lewica – tłumaczy Eryk Mistewicz, specjalista ds. marketingu politycznego.
Jednak niewiele brakowało, by PiS zaprzepaściło okazję do przedstawienia swojej oceny działań rządzącej koalicji, bo władze klubu zaspały.
– Jesteśmy zajęci kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego – przyznaje Grażyna Gęsicka, wiceprzewodnicząca Klubu PiS. – Ale na pewno przygotujemy ocenę rządu Tuska – powiedziała
Jak dowiedziała się „Rz”, pomysł kontrraportu to oddolna inicjatywa parlamentarzystów partii Kaczyńskiego. Posłowie startujący w wyborach do PE zaniepokoili się, że spotkania organizowane w terenie przez działaczy Platformy, podczas których wychwalane są rządy koalicji PO – PSL, ich partia pozostawi bez odpowiedzi.
– Przedstawimy wyborcom informacje, jaki jest prawdziwy efekt rządów Donalda Tuska. – mówi „Rz” poseł PiS Tadeusz Cymański.
– Będziemy m.in. mówić o błędach i zaniedbaniach w reformie służby zdrowia, o krytycznej ocenie NIK naszych przygotowań do Euro 2012, sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i policji, braku systemowych rozwiązań antykryzysowych, rosnącym bezrobociu – wylicza inny poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Szczególny nacisk ma zostać położony na sprawy gospodarcze. PiS spróbuje pokazać, że w przeciwieństwie do rządów niektórych krajów UE ekipa Tuska dotąd nie przygotowała rozwiązań mających pomóc przedsiębiorstwom, które w wyniku kryzysu są zagrożone upadkiem.
Jeszcze przed przedstawieniem zbiorczego raportu posłowie PiS mają w terenie referować jego fragmenty. – W raporcie zostanie poddana miażdżącej krytyce działalność wszystkich resortów gabinetu Tuska. Zaczynamy 27 kwietnia od spotkania w Wodzisławiu Śląskim, gdzie zaprezentujemy wyniki audytu o stanie gospodarki – mówi „Rz” Kraczkowski, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki.
– Zarówno raport rządowy, jak i kontrraport PiS powinny być solidnymi, wielostronicowymi dokumentami. Bo będą służyć nie tyle do czytania, ile pokazywania „proszę, mamy raport” – uważa Eryk Mistewicz.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [link=mailto:w.wybranowski@rp.pl]w.wybranowski@rp.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA