fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak wrzucić usługi informatyczne w koszty

Czy opłaty za usługi utrzymywania łącz internetowych i inne usługi informatyczne o wartości wyższej niż 3500 zł są kosztem uzyskania przychodów, czy też tworzą wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji?
[b][i]Odpowiada Małgorzata Dymek, menedżer, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.:[/i][/b]Definicję wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zawiera art. 16b ustawy o CIT. Wśród wymienionych tam praw i wartości nie ma opłat za usługi IT. Należy je traktować jako inne usługi obce. Jeżeli istnieje związek przyczynowo-skutkowy między ponoszonymi opłatami za usługi utrzymywania łącz internetowych i inne usługi informatyczne a generowaniem przez spółkę przychodów/zabezpieczeniem źródła przychodów, to są one kosztem uzyskania przychodu. Najczęściej koszty takie są związane z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a to oznacza, że należy je zakwalifikować do kosztów pośrednich. Koszty pośrednie potrącamy w dacie poniesienia, chyba że dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy. W takim wypadku należy podzielić je proporcjonalnie do długości okresu, któ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA