fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Za ile dom

Rzeczpospolita
W marcu o 2,65 proc. w stosunku do lutego spadł koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy domu o powierzchni 152 mkw.
- Całkowity koszt zakupu materiałów wynosił 157 tys. zł. W porównaniu z marcem 2008 r. obecnie materiały kosztują o ponad 15 tys. zł mniej.
- W minionym miesiącu, w stosunku do lutego, o 5 proc. taniej można było kupić pustaki, cegłę dziurawkę, elementy betonowe, dachówkę oraz płytki (zarówno klinkierowe, jak i mrozoodporne). O ponad 3 proc. tańsze były pręty zbrojeniowe stropu i wieńca. O 2 proc. – styropian oraz wełna mineralna.
- Spadek cen betonu oraz prętów zbrojeniowych stropu i wieńca miał wpływ na ponad 3-proc. obniżkę kosztów związanych z zakupem materiałów wykorzystywanych do wykonania stropu nad parterem we wspomnianym domu. Obniżka cen płytek mrozoodpornych spowodowała blisko 3-proc. spadek kosztów związanych z ułożeniem schodów zewnętrznych i tarasu. O ponad 2,5 proc. spadł koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do budowy parteru i poddasza, fundamentów oraz konstrukcji i pokrycia dachu. Koszt położenia elewacji był niższy o 1 proc. niż w lutym.
- W marcu sklepy i składy budowlane odnotowały około 30-proc. wzrost przychodów ze sprzedaży materiałów budowlanych w stosunku do lutego – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB.
Ceny materiałów potrzebnych do wybudowania 152 mkw na [link=http://www.rp.pl/temat/226054.html" target="_blank]rp.pl/nieruchomosci/budowa[/link]
[ramka][b]Jak powstaje wykres?[/b]
Jak powstaje wykres?
> Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.
> W domu znajdują się: na parterze – kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze – trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba.
> Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp.
> Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od grupy Polskie Składy Budowlane, sieci 280 punktów handlowych.
> Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA