fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Nie tylko manga

Manga (jap. man – wolne, ga – obrazy) – słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, współcześnie oznacza japoński komiks. Drukowana głównie w czerni i bieli. Manga jest klasyfikowana według wieku i płci odbiorców. Książki i magazyny dla chłopców (sh?nen) i dziewcząt (sh?jo) mają odróżniające się okładki i są ustawione na innych półkach w większości księgarni. Wiele publikacji pojawia się w mangowym formacie, włączając w to ulotki z poszukiwanymi przestępcami.
Anime (jap. animacja) – skrót wymowy angielskiego słowa animation w języku japońskim, oznaczający film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane bez względu na kraj pochodzenia. Poza Japonią służy do określenia japońskiej animacji. Japońskie anime często powstają na podstawie mang.
D?jinshi (czyt. doodzinsi) to odmiana mangi. Są to komiksy naśladujące oryginalne dzieła. Mogą opowiadać historię tych samych bohaterów w nieco inny sposób, rozwinąć fabułę po zakończeniu oryginału, przedstawić tę samą historię z perspektywy innych osób lub zachować tych samych bohaterów, zmieniając lekko ich wygląd.
Hentai (po japońsku znaczy zboczeniec) to jeden z gatunków anime i mangi o tematyce pornograficznej.
Ecchi lub etchi – gatunek mangi i anime o zabarwieniu erotycznym, skierowany najczęściej do męskiej grupy odbiorców powyżej 15. roku życia, z dużą ilością podtekstów seksualnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA