fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Mogilnik w Czarnobylu

123rf.com
Na terenie czarnobylskiej strefy rozpoczął pracę mogilnik odpadów radioaktywnych, zbudowany za pieniądze Wielkiej Brytanii i Unii.

Podziemne składowisko odpadów radioaktywnych (tzw. mogilnik) zostało dziś oficjalnie uruchomione na terenie byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Poinformowały o tym służby prasowe brytyjskiego rządu, który był głównym inwestorem. Londyn wyłożył na ukraiński mogilnik 11,3 mln funtów a 2 mln euro dołożyła Unia. Projektowanie składowiska rozpoczęło się w 2008 r a budowa ruszyła w 2011. Obiekt miał być oddany w 2013 r, ale ze względu na rozwój sytuacji na zachodniej Ukrainie oraz zmianę rządów, budowa się przeciągnęła o dwa lata.

„Ten projekt jest częścią programu Globalnego Partnerstwa przeciwko rozprzestrzenianiu broni i materiałów masowego rażenia. Ok. 300 tys. źródeł promieniowania wykorzystywanych w przemyśle maszynowym, medycynie, budownictwie i innych branżach będzie bezpiecznie zmagazynowane zgodnie z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa" - głosi komunikat prasowy Wielkiej Brytanii.

Nowy mogilnik przyjmie materiały przechowywane dotąd na terenie Kijowa, Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Odessy.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA