fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Szkolny łowca planet

Takiego odkrycia Tom Wagg na pewno się nie spodziewał
materiały prasowe
Piętnastolatek odkrył glob krążącą wokół odległej gwiazdy. Zawodowi astronomowie potrzebowali dwóch lat, aby potwierdzić odkrycie.

Tom Wagg uczeń szkoły w miejscowości Newcastle-under-Lyme w Wielkiej Brytanii dokonał odkrycia w ramach warsztatów uczniowskich na Uniwersytecie Keele. Na zdjęciach gwiazdy odległej od nas o 1000 lat świetlnych dostrzegł maleńkie zaciemnienie, świadczące o przechodzeniu planety na jej tle,

— Jestem niezwykle podekscytowany faktem, że można znaleźć nową planetę tak daleko — powiedział 17-letni dziś Tom Wagg.

Dwa lata trwały dalsze obserwacje, które pozwoliły potwierdzić, że to co ujrzał Tom naprawdę jest planetą.

Tom znalazł planetę przeglądając dane dostarczone w ramach międzynarodowego projektu WASP (Wide Angle Search for Planets). Naukowcy za pomocą dwóch teleskopów na obu półkulach (na hiszpańskiej wyspie La Palma i w RPA) przeszukują niebo w poszukiwaniu spadków jasności gwiazd spowodowanych przez planety przechodzące na ich tle.

Planecie nadany został numer katalogowy WASP-142b. Leży w południowej konstelacji Hydry. Chociaż astronomowie znają już ponad 1000 planet pozasłonecznych, Tom jest prawdopodobnie najmłodszym ich odkrywcą.

— Oprogramowanie WASP, umożliwiło mi przeszukiwanie setek różnych gwiazd które mogą mieć planetę powiedział Tom Wagg. —Ta odkryta przeze mnie ma rozmiar Jowisza ale okrąża swoją gwiazdę w zaledwie dwa dni. Taką łatwiej dostrzec.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA