SOSEScript: API/run.php5 failed executing with the following error: Error on line 165 position 1: Out of memory (allocated 6553600) (tried to allocate 778187 bytes)
REKLAMA
REKLAMA

Wolność podatkowa coraz szybciej

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 11 czerwca, w 2014 r. - 14 czerwca. A mimo to, poczucie fiskalizmu państwa narasta.
Fotorzepa/Marta Bogacz
Anna Cieślak-Wróblewska
Symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na państwo, przypada coraz wcześniej. Ale poczucie fiskalizmu rośnie.

Dzień Wolności Podatkowej w tym roku wypadnie 11 czerwca – ogłosiło w poniedziałek Centrum im. Adama Smitha (CAS), które przygotowuje raporty na ten temat już od 22 lat. W zeszłym roku był to 14 czerwca, a dwa lata temu 21 czerwca. Najgorzej było w 1995 r., kiedy to dzień ten przypadł na 6 lipca.

Data, w której umownie zaczynamy zarabiać na siebie, ustalana jest w oparciu o udział wszystkich wydatków publicznych, która są finansowane przez dochody i dług, w stosunku do wartości PKB, który w 2014 r. ma wynieść 44 proc.

Ale chociaż wolność podatkowa przychodzi coraz szybciej, w społecznym odczuciu fiskalizm państwa raczej rośnie. – Spadek wydatków w relacji do PKB w tym roku to głównie efekt zmian w OFE, rząd ukrywa coraz więcej przyszłych wydatków – wyjaśnia Kamil Zubelewicz, adiunkt Collegium Civitas i współpracownik CAS. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że podatki w Polsce są wysokie, a ok. 60 proc., że płaci za dużo w stosunku do otrzymywanych od państwa usł...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA