fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Nowe obiekty wielofunkcyjne

Łączny koszt inwestycji Forum Gdańsk wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi wyniesie ok. 800 mln złotych.
Materiały Inwestora
Powierzchnie handlowe, usługowe i biurowe powstaną w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę wielofunkcyjnych obiektów. - Forum Gdańsk połączy tradycje handlowe tego miejsca z funkcjami usługowymi, biurowymi i publicznymi - podają przedstawiciele inwestora.

Nowe życie

Projekt jest realizowany we współpracy pomiędzy inwestorem - Multi Poland, Gdańskiem i Grupą PKP. Łączny koszt inwestycji wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi wyniesie ok. 800 mln złotych. Inwestor pozyskał już finansowanie na całość projektu. Generalnym wykonawcą Forum Gdańsk jest spółka Warbud. Za wykonawstwo projektów drogowych i infrastrukturalnych odpowiada Doraco. - Otwarcie kompleksu planujemy na 2017 rok - zapowiadają przedstawiciele inwestora.

- Chcemy, żeby za dwa lata mieszkańcy miasta i regionu mogli spędzać czas w Forum Gdańsk, robiąc tu zakupy, przychodząc do kina, restauracji czy siłowni, a także odwiedzając Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska - powiedział Tomasz Matusiak, dyrektor Multi Poland i pełnomocnik spółki Forum Gdańsk. - Mamy też nadzieję, że wiele osób będzie tu zaglądać, aby po prostu posiedzieć na placu miejskim nad kanałem Raduni w otoczeniu zieleni. Ze względu na prestiżową lokalizację w samym centrum miasta Forum Gdańsk to dla nas kluczowy projekt. Wierzę, że to miejsce będzie wkrótce tętnić życiem, przyciągając mieszkańców i gości odwiedzających Trójmiasto.

- Można powiedzieć, że przywracamy Targi - Sienny i Rakowy do życia i do dawnej funkcji. Przed wiekami miejsce to - położone tuż przed bramami miasta - tętniło życiem targowym, ale też było pierwszym punktem na drodze tych, którzy przybywali do Gdańska - dodawał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Wkrótce będzie podobnie: wielu naszych gości to właśnie stąd kierować będzie swoje pierwsze kroki w kierunku Głównego i Starego Miasta i położonych tam zabytków i atrakcji. Również my - gdańszczanie - zyskamy nową przestrzeń do spotkań, rozmów, spędzania czasu. Oczywiście także do zakupów, bo czym byłby targ bez zakupów - podkreślał.

Jarosław Bator, członek zarządu PKP dodawał, że Grupa PKP działalność na rynku deweloperskim rozwija od trzech lat. - Dzięki współpracy z samorządami i prywatnymi inwestorami niezagospodarowane dotąd tereny zyskują nowe życie. Efektem naszych działań jest zabudowa handlowa, biurowa, mieszkaniowa, a niejednokrotnie również dodatkowa infrastruktura transportowa. Realizowany wspólnie z miastem i firmą Multi projekt Forum Gdańsk, to jeden z przykładów inwestycji  wykorzystujących ogromny potencjał zarówno terenów miejskich, jak i kolejowych - podkreślał.

Gazety na pamiątkę

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się na placu budowy przy ul. Targ Rakowy w Gdańsku. Oprócz aktu erekcyjnego w okolicznościowej tubie umieszczono pierwsze strony gazet z 2 czerwca 2015 r. oraz nośnik pamięci z informacjami o Forum Gdańsk i wizualizacjami projektu.

- W najbliższym czasie budowa Forum Gdańsk ruszy pełną parą. Na działce zostały już przeprowadzone badania archeologiczne oraz prace przygotowawcze - mówią przedstawiciele inwestora. - Są także gotowe ściany nośne po obu stronach linii kolejowej biegnącej przez działkę. Zostanie na nich posadowiona betonowa płyta, na której stanie część obiektów Forum Gdańsk. Latem ruszą prace przy modernizacji infrastruktury drogowej wokół kompleksu - zapowiadają.

Forum Gdańsk powstaje na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. - Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, zabytkowego Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej. Dotychczas potencjał tego kwartału nie był wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe - opisują przedstawiciele inwestora. - Atutem kompleksu będzie łatwy dojazd komunikacją publiczną – SKM, autobusami i tramwajami, jak również samochodem, dzięki dogodnemu połączeniu z obwodnicą trójmiejską. Inwestycja obejmie budowę parkingu na 1 100 miejsc.

W ramach kompleksu powstanie także nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych. - Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem - zapowiada inwestor. - Będzie nim można przejść z centrum miasta do nowego węzła przesiadkowego w ciągu al. Armii Krajowej. Na terenie Forum Gdańsk powstaną też powierzchnie biurowe z oddzielnym parkingiem dla pracowników.

Powierzchnie handlowe

W Forum Gdańsk znajdzie się około 220 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście, dziewięciosalowe kino, klub fitness, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking.

Obiekt jest skomercjalizowany w ponad 50 proc. Wśród najemców są już polskie i międzynarodowe marki, w tym: C&A, City Sport, Deichmann, Diverse, Douglas, H&M, Le Coq Sportif, Mango, Pandora, Piotr i Paweł, Red Rubin, Rossmann, Solar, Super-Pharm, SWISS, TK Maxx, Triumph, Vistula, W.Kruk, Wólczanka i Yes, a także pięć marek grupy LPP: CROPP, HOUSE, Mohito, Reserved, Sinsay i home&you oraz siedem marek grupy Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear i Stradivarius. W strefie restauracyjnej klienci znajdą McDonald's, Pizza Hut, Burger King i KFC. Lokale w galerii wynajmą też gdańscy przedsiębiorcy: piekarnia Szydłowski, cukiernia Delicje oraz BIOWAY.

- Ważną częścią Forum Gdańsk będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie ono pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska i uzyskać praktyczne wskazówki - podaje inwestor. - W centrum znajdzie się też sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek. Powstanie tam również przestrzeń do odpoczynku. W ramach projektu Forum Gdańsk miasto ma zyskać nowe rozwiązania infrastrukturalne.

- Na przebudowanym wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową (nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście). Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta - zapowiada inwestor. - Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie, biegnąca pod budynkami wzdłuż torów kolejowych. Usprawni ona przejazd przez teren Forum Gdańsk i umożliwi stworzenie podziemnej strefy dostaw do sklepów - wyjaśnia. Dzięki temu dostawy nie będą uciążliwe dla sąsiadów kompleksu.

Projekt koncepcyjny Forum Gdańsk przygotowała wewnętrzna pracownia Multi Corporation – T+T Design. Za projekt architektoniczny odpowiada SUD Architekt – polski oddział francuskiej firmy projektowej.

Gdańskie Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego opracowało rozwiązania w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji drogowej. Projekt architektoniczny Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska stworzyło Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, wybrane w drodze konkursu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA