fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Kosmodrom złodziei

Bloomberg
Przekręty przy budowie nowego rosyjskiego kosmodromu sięgnęły już kwoty ok. 90 mld rubli (1,7 mld dol.). Najwięcej kradli szefowie firm wykonawczych.

Sąd w Moskwie aresztował syna byłego szefa głównego wykonawcy nowego rosyjskiego kosmodromu. Jurij Chrizman jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą miał stworzyć razem z ojcem - Michaiłem, byłym dyrektorem naczelnym Dalspecstroja - głównego wykonawcy nowego kosmodromu Wastocznyj.

Zdaniem śledczych w grupie było kilkunastu pracowników firmy, bynajmniej nie z szeregowych zatrudnionych, ale z kadry menadżerskiej. Mieli oni wyprowadzać pieniądze, które płynęły na budowę z budżetu. W sumie ukradli ok. 1,8 mld rubli (30 mln dol.), ale była to tylko kropla w morzu malwersacji wielu nieuczciwych wykonawców. Suma strat skarbu państwa oceniana jest na ok. 90 mld rubli (1,7 mld dol.).

Budowa kosmodromu Wastocznyj (Wschodni) jest pasmem korupcji, brakoróbstwa i złodziejstwa. Ruszyła w 2012 r., ale od początku towarzyszą jej skandale związane z przywłaszczeniem państwowych pieniędzy i sprzętu.

Od początku roku sytuacja stała się bardzo napięta. Robotnicy zaczęli strajkować i głodować, bo nie dostawali wypłat (ostatnie były w grudniu). W kwietniu aresztowany został dyrektor firmy TMK Igor Niestierenko spółki podwykonawczej z Primorskiego Kraju. Jest podejrzany o niewypłacanie poborów pracowników (50,5 mln rubli tj. 3,5 mln zł), w tym zatrudnionym przy budowie kosmicznego lądowiska.

Za budowę kosmodromu, który ma zastąpić słynny Bajkonur znajdujący się teraz na terenie Kachachstanu, odpowiada wicepremier Dmitrij Rogozin. Obaj zapewniają, że pierwszy satelita wyleci w nowego kosmodromu w grudniu jak zaplanowano.

Powierzchnia nowego kosmicznego lotniska to 700 km kw. (cała działka na 1035 km kw) - jest więc 10 razy mniejsza od Bajkonuru; oprócz kompleksu startowego, klasycznego lotniska, zakładów tlenowo-azotowych i wodorowych na potrzeby pojazdów kosmicznych, powstanie tam też 115 km dróg oraz 125 km linii kolejowej. W Uglegorsku budowane jest miasteczko dla pracowników kosmodromu.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA