fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Energetyka

Dobre wyniki kwartalne Enei

materiały prasowe
W I kwartale 2015 r. Grupa Enea wypracowała prawie 2,45 mld zł skonsolidowanych przychodów netto, czyli o 3,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Skonsolidowany wynik EBITDA po wzroście o 9,6 proc. wyniósł 509 mln zł, a zysk netto zwiększył się o 25,4 proc., do 265 mln zł.

Zysk netto poznańskiej grupy, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w pierwszym kwartale 2015 roku 262,7 mln zł wobec 210,5 mln zł rok wcześniej. Wyniki były wyższe od oczekiwań rynku.

Wśród czynników które pozytywnie wpłynęły na zrealizowane w I kwartale 2015 r. wyniki spółka wymienia m.in. wyższy wolumen sprzedaży energii odbiorcom detalicznym o 266 GWh przy wzroście średniej ceny sprzedaży o 6,3 proc., większą sprzedaż ciepła, lepsze osiągane marże na obrocie i rynku bilansującym oraz marże na wytwarzaniu, wzrost wolumenu sprzedaży usług dystrybucji odbiorcom końcowym oraz optymalizację zatrudnienia.

W I kwartale 2015 roku grupa Enea wytworzyła 2,9 TWh energii netto, czyli o 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Produkcja ze źródeł konwencjonalnych spadła o 6,1 proc. rdr, a z OZE o 1,8 proc. rdr. Sprzedaż energii do odbiorców końcowych wzrosła o 6,7 proc. rdr do 4,2 TWh.

To efekt m.in. działań sprzedażowo-marketingowych polegających na rozwijaniu oferty tj. proponowanie energii w pakiecie z dodatkowymi korzyściami np. ubezpieczeniem, pakietem medycznym itp.

Grupa kontynuuje inwestycje. W I kwartale poszło na nie 597 mln zł, co r/r oznacza wzrost o 86,4 proc.. Największe nakłady poniesiono w segmencie wytwarzania - 507 mln zł, co jest związane głównie z budową nowego bloku w Elektrowni Kozienice.

- Ten rok jest kluczowy dla realizacji inwestycji ze względu na największe zaangażowanie sił i organizacji. Obecnie przy budowie nowego bloku pracuje 1,2 tys. osób. Od początku trwania inwestycji wydaliśmy na budowę już ponad 3 mld zł – stwierdził cytowany w komunikacie spółki Krzysztof Zamasz, prezes Enei.

Grupa modernizuje też istniejące jednostki wytwórcze i dostosowuje je do surowych norm środowiskowych Unii Europejskiej. W I kwartale m.in. zmodernizowała blok nr 7 w Elektrowni Kozienice i zakończyła zabudowę instalacji odazotowania spalin dla tej jednostki. W Elektrociepłowni Białystok od 23 marca funkcjonuje instalacja odzysku ciepła ze spalin kotła biomasowego. Jest to pierwsza taka instalacja działająca na skalę przemysłową w Polsce. W obszarze źródeł odnawialnych Grupa kontynuuje budowę farm wiatrowych: Baczyna - 15 MW oraz Bardy II - 9-10 MW. Na bieżąco analizowane są również możliwości akwizycji istniejących farm.

- W tej chwili prowadzimy zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia kilku z nich. Interesują nas wyłącznie projekty, które mają zagwarantowane skorzystanie z obecnego systemu wsparcia, tzn. są już w fazie eksploatacji lub będą przed końcem roku 2015. W przypadku pozostałych projektów dalsze rozmowy zawiesiliśmy do czasu, gdy poznamy szczegóły systemu aukcyjnego - podkreślił Paweł Orlof, wiceprezes ds. korporacyjnych.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA