fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Poprawianie elektronicznej księgi wieczystej

www.sxc.hu
ZUS i urzędy skarbowe będą mogły posiadać kilka kont, by online otrzymywać dokumenty z księgi wieczystej.

Szykują się zmiany w e-księgach. Minister sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji rozporządzenia o Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (CIKW).

Projekt modyfikuje art. 7b tego rozporządzenia. Dotyczy on składania online wniosków o wydanie dokumentów z CIKW (odpisów, wyciągów, zaświadczeń), m.in. instytucjom i podmiotom zwolnionym z opłat wieczystoksięgowych. Teraz brzmienie tego przepisu jest takie, że wnioskodawca, tj. dana instytucja, może mieć tylko jedno konto w systemie. To spore utrudnienie, gdy np. dany podmiot działa za pomocą delegatur i oddziałów. Poza tym pracownik posiadający konto z upoważnienia swojego pracodawcy może pójść na urlop lub zwolnienie lekarskie. Wówczas nie ma kto złożyć do CIKW np. wniosku o odpis.

Z tych powodów minister chce zmiany, która pozwoli zakładać więcej kont na rzecz jednego wnioskodawcy.

Ponadto projekt doprecyzowuje uregulowania dotyczące cech dokumentów pozyskiwanych z księgi wieczystej, np. odpisu.

Obecnie określają one, że na pozyskanym online dokumencie widnieje data, godzina, minuty i sekundy, w których nastąpiło wydanie dokumentu w trybie art. 344 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jednocześnie w innym miejscu rozporządzenie stanowi, że chodzi o klauzulę wydaną w trybie tego artykułu. Zdaniem ministra sprawiedliwości może to budzić wątpliwości, czy dane są aktualne na chwilę ich wydania, czy także później.

Żeby już nie było takich wątpliwości, proponuje się wprowadzenie jednego pojęcia „aktualność", a mianowicie że chodzi o datę, godzinę, minutę oraz sekundę, w której nastąpiło pobranie danych z Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA