fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Zmiana prawa rynku kapitałowego

Przepisy, które zaczną w tym roku obowiązywać, zwiększą koszty funkcjonowania spółek notowanych na giełdzie.

W czwartek zakończył się VII Ogólnopolski Kongres Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego. Wydarzenie organizowane przez studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego poruszało najważniejsze problemy prawne, z jakimi mierzy się sektor finansowy. Kongres odbył się pod patronatem „Rzeczpospolitej".

Drugiego, a zarazem ostatniego, dnia uczestnicy zajęli się stanem i perspektywami polskiego rynku kapitałowego.

– W tym roku czeka nas całkowita zmiana prawa rynku kapitałowego, związana przede wszystkim z implementacją przepisów prawa unijnego – podkreślił Dariusz Witkowski, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – Zmienią się obowiązki informacyjne emitentów, raportowanie czy też przepisy dotyczące przekazywania informacji poufnych.

Wzrosną kary za naruszenie implementowanych przepisów unijnych. Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nakładać je w wysokości aż do 5 proc. skonsolidowanych przychodów całej grupy kapitałowej. Za naruszenie obowiązków informacyjnych odpowiedzą także członkowie zarządów, nawet do 2 mln zł.

Zwiększą się też obowiązki informacyjne uczestników rynku kapitałowego. Zdaniem uczestników kongresu nowe regulacje wymuszą na firmach zwiększenie obowiązków o charakterze biurokratycznym, a przez to zwiększenie kosztów ich działalności.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA