fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Spacer historyczny śladami Konstytucji 3 Maja

materiały prasowe
Pod takim hasłem odbędzie się dziś w Warszawie inscenizowany spacer historyczny z okazji 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Przewodnicy wcielą się w rolę bohaterów tamtego wydarzenia i opowiedzą o genezie powstania Ustawy Rządowej oraz jej autorach i miejscach, w których Konstytucja powstawała, o atmosferze dni kwietniowych i majowych 1791 r. oraz o tym, jak przebiegało posiedzenie, podczas którego uchwalono Konstytucję. Ubrani w strojach z epoki wcielą się m.in. w Hugo Kołłątaja, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego.

Spacer zorganizowano pod patronatem muzeum Historii Polski. Początek: 3 maja o godz. 14:30 spod pałacu Czapskich na Krakowskim Przedmieściu 5 (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie; wstęp wolny).

Konstytucja uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku, zwana oficjalnie Ustawą Rządową, ustalała podstawy nowożytnego ustroju w Polsce. Była pierwszej w Europie, a po amerykańskiej – drugą w świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, uchwalonej w roku 1787. Wynikała z dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych i próby ratowani Rzeczpospolitej przed kolejnym rozbiorem.

Przed Archikatedrą św. Jana zostanie zaprezentowana reprodukcja słynnego obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku", która artysta namalował w 101 rocznicę jej uchwalenia. Przedstawił na nim zbiorową euforię, dając własną interpretację wydarzeń i umieszczając w centrum kompozycji marszałka Sejmu Stanisława Małachowskiego, niesionego na ramionach posłów i triumfalnie pokazującego konstytucję tłumom. Warto także odwiedzić Archiwum Głównym Akt Dawnych (Warszawa, ul. Długa 7) , gdzie z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz przyznania jej dokumentowi Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label) odbywają się od 3 do 8 maja, w godz. 10-18 pokazy rękopisów i druków Konstytucji. Łazienki Królewskie także świętują Trzeciego Maja, zapraszając do Pałacu na Wyspie na wystawę „Księga Konstytucji 3 Maja (zwiedzanie bezpłatne w godz. 9-20).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA