fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Niedoszła Prezes ZUS blokuje publikację protokołu z egzaminu

Katarzyna Kalata
PAP/serwis codzienny
W piątek Ministerstwo Pracy ma mieć gotowy protokół z informacjami o powodach przegranej Katarzyny Kalaty w konkursie na szefa ZUS. Kandydatka boi się o jego obiektywizm, bo nikt nie protokołował ani nie nagrywał ustnego egzaminu.

Na ręce ministra pracy jeszcze dziś powinno trafić pismo kancelarii Krüger & Partnerzy specjalizującej się w ochronie dóbr osobistych.

Z pisma wynika jasno, że zdaniem prawników kancelarii Ministerstwo Pracy nie ma prawa publikować protokołu z przebiegu egzaminu ustnego, na którym zdaniem członków komisji miała wykazać się ogromnymi brakami wiedzy. Problem polega na tym, że kilka dni wcześniej jako jedyna zdała bardzo trudny egzamin pisemny z wiedzy o przepisach dotyczących ZUS.

– Nastawienie całej komisji było nieprzychylne i negatywne – powiedziała Katarzyna Kalata. – Przed rozpoczęciem egzaminu wszyscy zostali poproszeni o wyłączenie telefonów i wszelkich urządzeń elektronicznych. Nikt więc nie nagrywał przebiegu tego egzaminu. Nie widziałam też, aby ktokolwiek notował. Teraz okazuje się, że ministerstwo ma opublikować protokół z przebiegu sprawdzianu. Nie wiem, co znajdzie się w tym dokumencie, nad którym urzędnicy pracują już trzy dni. Mam bardzo duże wątpliwości co do jego obiektywności. Tym bardziej że do prasy zaczęły przeciekać informacje z mojego CV, a do niego mieli dostęp tylko członkowie komisji. Prowadzę prywatną firmę i zaczynam się obawiać, czy nie zostaną naruszone moje dobra osobiste. W takim protokole można przecież wszystko napisać.

Jak udało się nam ustalić w Ministerstwie Pracy, sporządzenie protokołu z przebiegu egzaminu to ostatni etap konkursu.

– Protokół zostanie sporządzony na podstawie notatek członków komisji konkursowej. Może były one sporządzane na tyle dyskretnie, że kandydatka nie zauważyła tego faktu – tłumaczy Janusz Sejmej z Ministerstwa Pracy. – Dalsze kroki w tej sprawie podejmiemy jednak po zapoznaniu się z tym pismem. Na pewno będziemy działali zgodnie z prawem.

Z opinii prawnej zawartej w piśmie z Kancelarii Krüger & Partnerzy wynika, że zgodnie z art. 73a ust. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych publikacji w biuletynach informacji publicznej podlegają wyłącznie informacje dotyczące adresu ZUS i informacje o stanowisku, na jaki organizowany jest konkurs. W razie wyłonienia kandydatów należy podać ponadto ich imiona i nazwiska oraz adresy zamieszkania. W razie nierozstrzygnięcia konkursu powinna tam pojawić się informacja o niewyłonieniu kandydata.

Zdaniem prawników nie ma więc podstaw prawnych do publikowania w BIP treści protokołu z przebiegu naboru. W myśl opinii dostęp do tego dokumentu ma jedynie organ administracji organizujący konkurs i uczestnik tego postępowania.

Katarzyna Kalata już zwróciła się o udostępnienie tego protokołu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA