fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Polska będzie większa. Czesi oddadzą dług

Pasmo Jesioników w Sudetach Wschodnich
Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution 3.0 Unported license/Marek Stránský
Już wkrótce powierzchnia Polski powiększy się o prawie 400 hektarów. Stanie się tak dlatego, że Czesi muszą zwrócić nam dług, zaciągnięty w 1958 roku.

Czesi są Polsce winni dokładnie 368 hektarów. A to na mocy umowy z Czechosłowacją z 1958 roku o ostatecznym wytyczeniu granicy. Wówczas Polska przekazała Czechosłowacji 1205 hektarów, natomiast Czesi nam - znacznie mniej, bo ok. 838 ha.

Nadszedł czas na sfinalizowanie umowy. Czesi zadeklarowali chęć wypłacenia ekwiwalentu finansowego za niezwrócone ziemie, ale Polska nie wyraziła na to zgody. Nasi południowi sąsiedzi przygotowali więc listę ziem, które zostaną przekazane Polsce. Dokładnie jeszcze nie wiadomo, gdzie leżą, ale w Czechach mówi się o paśmie Jesioników i worku bogatyńskim.

Lista ta obejmuje około 400 hektarów - 368 hektarów długu plus około 40 hektarów rezerwowych, gdyby wytyczenie granicy w warunkach terenowych okazało się zbyt skomplikowane.

Po ostatecznym zatwierdzeniu listy ziem przez czeski rząd, zostanie ona przekazana stronie polskiej, a obie strony uzgodnią tekst dwustronnego porozumienia międzyrządowego w tej sprawie.

W ten sposób powierzchnia Polski powiększy się z 312 679 km kwadratowych do 312 682,68 km kw.

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA