fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rekordowa nadwyżka w obrotach bieżących

Rekordowa nadwyżka
Rzeczpospolita
Rachunek obrotów bieżących miał?w kwietniu rekordową nadwyżkę na poziomie ?1 mld złotych.
Analitycy zostali mocno zaskoczeni przez te dane. Rynek szacował, że nadwyżka wprawdzie będzie, ale dwa razy mniejsza.
– Kluczowym czynnikiem wspierającym saldo rachunku bieżącego w kwietniu był wzrost nadwyżki na rachunku handlowym dzięki utrzymującemu się wysokiemu poziomowi eksportu – tłumaczy Piotr Piękoś, analityk Banku Pekao.
Z opublikowanych przez Narodowy Bank Polski danych wynika, że kwietniowy eksport towarów wyniósł 14,2 mld euro i był wyższy o 6,8 proc. niż przed rokiem. Import zwiększył się o 5,4 proc. i osiągnął wartość 13,3 mld euro. W rezultacie saldo obrotów towarowych wyniosło 0,9 mld euro.
– Mamy wyjątkowo dużą nadwyżkę w wymianie handlowej, co wskazuje, że polscy eksporterzy radzą sobie znakomicie – mówi Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. – W tym czasie mocno rośnie także import, co jest odzwierciedleniem odbicia popytu wewnętrznego, ale eksport odżywa zdecydowanie mocniej. To bardzo korzystny balans – uważa ekonomista.
Dodatnie saldo usług wyniosło 0,6 mld euro. W kwietniu odnotowano także dodatnie saldo transferów z Unią Europejską, które wyniosło prawie 1 mld euro. Ujemne saldo dochodów wyniosło 1,2 mld euro. W analogicznym miesiącu 2013 r. było ono również ujemne – wyniosło 1,4 mld euro.
Wiktor Wojciechowski zauważa, że załamanie eksportu na Wschód jest kompensowane sprzedażą towarów na inne rynki. – Należy oczekiwać, że eksport netto będzie miał cały czas istotny wpływ na roczną dynamikę PKB – mówi Wojciechowski.
Jego zdaniem dobre wyniki bilansu obrotów są bacznie obserwowane przez inwestorów na rynku walutowym, co może wpływać na umocnienie złotego. To może neutralizować działające osłabiająco na naszą walutę dane o bardzo niskiej inflacji – dodaje ekonomista.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA