fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT za 2013: Na ulgę odsetkową wpływa historia podatkowa

Fotorzepa
Podatnicy odliczający odsetki, którzy w 2013 r. wzięli ślub, powinni spytać małżonka, ?z jakich preferencji korzystał w przeszłości.
Ulga odsetkowa przysługuje już tylko na zasadzie praw nabytych. Zgodnie z przepisem przejściowym możliwość kontynuowania odliczeń zagwarantowały sobie osoby, którym w latach 2002–2006 został udzielony kredyt (pożyczka) na określone cele mieszkaniowe. Z ulgi mogą korzystać do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) mieszkaniowy, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027 r.
Przepisy regulujące zasady korzystania z odliczenia nie należą do najprostszych. Ustawodawca obwarował prawo do ulgi wieloma warunkami i przewidział wiele sytuacji, które pozbawiają preferencji. Jedna z nich dotyczy małżonków, a konkretnie ich historii podatkowej. Zgodnie z przepisami, żeby odliczać odsetki od kredytu, podatnik nie może i nie mógł korzystać z określonych odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe. Wśród tzw. starych ulg budowlanych, które wyłączają prawo do ulgi odsetkowej, znajduje się siedem rodzajów wydatków, które w przeszłości dawały korzyści podatkowe. Chodzi o wydatki na:
– zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę domu;
– budowę domu;
– wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej;
– zakup nowo wybudowanego domu lub mieszkania od gminy albo od dewelopera;
– nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne;
– przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
– systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
Bardzo ważne jest, że zasada ta dotyczy też małżonka. I liczy się nie tylko okres pozostawania w związku małżeńskim, ale też historia sprzed ślubu. Zawarcie związku małżeńskiego z osobą, która nawet dziesięć lat temu raz skorzystała np. z ulgi na wykończenie mieszkania, oznacza koniec odliczania odsetek przez współmałżonka.
To niejedyny problem. Powstaje bowiem pytanie, od kiedy podatnik, który wziął ślub z osobą, która korzystała ze starych odliczeń, traci prawo do ulgi odsetkowej. Fiskus oczywiście upierał się, że ślub pozbawia prawa do ulgi za cały rok podatkowy. To oznaczałoby, że biorąc ślub w grudniu, podatnik nie mógłby odliczyć odsetek zapłaconych do tego czasu. Na szczęście sądy administracyjne nie potwierdziły tej interpretacji. W jednym z orzeczeń warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że w takim przypadku podatnik może odliczyć odsetki spłacone do momentu zawarcia związku małżeńskiego (III SA/Wa 4001/06).
Prawo do ulgi może jednak przywrócić... rozwód z osobą, której historia podatkowa uniemożliwiła kontynuowanie odliczenia. W takiej sytuacji odpada bowiem przesłanka powodująca utratę ulgi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA