fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ważą się losy budżetu Mazowsza

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Nie będzie zrzutki województw na obniżenie przyszłorocznego janosikowego, które musi zapłacić Mazowsze.
Senat prawdopodobnie wprowadzi poprawki do uchwalonej przez Sejm ustawy, wedle której przyszłoroczne janosikowe płacone przez Mazowsze zostałoby ograniczone z 646 mln zł do 400 mln zł, kosztem dochodów innych województw – dowiedziała się „Rz".
– W tej chwili bardziej prawdopodobna jest pożyczka dla samego Mazowsza, która byłaby spłacana od 2015 roku przez pięć lat, tylko pytanie, czy zaakceptuje ją marszałek województwa Adam Struzik – mówił dzisiaj w rozmowie z „Rz" senator Janusz Sepioł z PO, przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i administracji państwowej.
Poseł Piotr Zgorzelski z PSL, szef sejmowej Komisji Samorządu, który był autorem pomysłu obniżenia Mazowszu przyszłorocznego janosikowego, nie ukrywa wzburzenia faktem, że senatorowie chcą to zmienić.
– Jeżeli Mazowsze zbankrutuje, to nikt nic nie dostanie – mówi poirytowany.
– Samorząd wojewódzki w tym roku oddał budżetowi 49 proc. dochodów z CIT, a w 2010 roku zapłacił nawet 63 proc. To może zmieńmy nazwę województwa z mazowieckiego na generator janosikowego i wszystko będzie jasne.
Poseł PSL dodaje, że wokół tej sprawy odbywa się przedziwne kuglowanie.  – Jestem pewien, że gdyby marszałek województwa nie był z PSL tylko z PO, to sprawa dawno już byłaby załatwiona, tak jak załatwiono pieniądze na odszkodowanie za dekret Bieruta dla Hanny Gronkiewicz-Waltz i senatorowie nie protestowali, że cały kraj musi się na to zrzucić – stwierdza Zgorzelski.
Mazowsze nie pali się do wzięcia pożyczki, bo już w tej chwili jest bardzo zadłużone.
Same odsetki od pożyczki, którą sejmik wziął w tym roku, wyłącznie po to, żeby zapłacić 220 mln złotych janosikowego, wyniosą 110 mln złotych.
Bo choć jest ona oprocentowana zaledwie na 3 procent w skali rocznej, to jednak jej spłata jest rozłożona na wiele lat.
– Gdybyśmy mieli pożyczyć kolejne 240 mln zł, to nie wiem, z czego Mazowsze to spłaci, dojdziemy do 2 mld zł zadłużenia – wzdycha Grzegorz Pietruczuk, radny wojewódzki SLD.
Senator Sepioł nie wyklucza jednak, że ta przyszłoroczna pożyczka mogłaby zostać w przyszłości umorzona.
– Jeżeli wypracujemy nowe zasady naliczania janosikowego, to takie rozwiązanie jest możliwe – zaznacza senator Sepioł.
– Bo nie ulega wątpliwości, że województwom, które są uzależnione od dochodów z CIT, a przez to bardzo wrażliwe na spowolnienie gospodarcze, trzeba ten podatek inaczej naliczać.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA