fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy przy forwardzie wystąpi obrót

Czy skutki realizacji forwardu walutowego zabezpieczającego sprzedaż z kontraktu budowlanego trzeba wykazać w deklaracji VAT jako obrót zwolniony?
W wypadku forwardu po stronie realizującego nie występuje świadczenie usługi. Forward walutowy powinien być zaliczony do grupy usług pośrednictwa finansowego i jako taki korzysta ze zwolnienia od VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy).W omawianej jednak sytuacji czytelnik, wraz ze skorzystaniem z takiego zabezpieczenia, nie jest świadczącym, ale nabywcą usługi. Podatnik wykonałby usługę pośrednictwa finansowego, gdyby zbył taki forward przed jego realizacją. Jednak – zakładając, że usługa taka jest sporadyczna – obrót z tego tytułu nie byłby uwzględniany przy ustalaniu proporcji (art. 90 ust. 6 ustawy o VAT).[b]Skoro czytelnik nie zbywa takiego prawa, ale je realizuje, to moim zdaniem w ogóle nie wykonuje usługi.[/b] Nie można zatem mówić o świadczeniu usługi zwolnionej od VAT.[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głóolska[/i]...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA