fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Unia Europejska: Podatnik skuteczniej ścigany za granicą

Nowe obowiązki poznańskiej Izby będą związane z rozszerzeniem współpracy administracyjnej krajów członkowskich UE w sprawach wymiany informacji o podatnikach.
Fotorzepa
Izba Skarbowa w Poznaniu będzie organem pośredniczącym w wymianie informacji z administracjami podatkowymi innych krajów Unii Europejskiej.
Nowe obowiązki poznańskiej Izby będą związane z rozszerzeniem współpracy administracyjnej krajów członkowskich UE w sprawach wymiany informacji o podatnikach. Projektowane rozporządzenie ministra finansów przyznaje temu organowi kompetencje przekazywania wniosków do władz innych państw o doręczenie pism w sprawach podatkowych. Izba ma też pośredniczyć w uzyskiwaniu informacji z zagranicy o polskich i obcych podatnikach i udzielać informacji podatkowych dotyczących naszego kraju.
Dzięki tym przepisom ma się poprawić dostęp do polskich podatników przebywających w innych krajach Unii Europejskiej. Dotychczas bowiem w prosty sposób mogli uchylać się od obowiązków fiskalnych, wyjeżdżając do innych krajów Unii Europejskiej i nie podejmując pism z polskich urzędów skarbowych. Dzięki współpracy w doręczeniach takie ucieczki będą utrudnione.
Wymiana informacji z krajami UE będzie regulowana także nowymi przepisami ordynacji podatkowej oraz ustawy o kontroli skarbowej. Prace nad nimi wciąż trwają w parlamencie. Prawdopodobnie wszystkie te przepisy – także wspomniane rozporządzenie – wejdą w życie jeszcze w 2013 r. Ich vacatio legis ma być zaledwie dwutygodniowe.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA