fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Sezon na PO skończony, czyli powrót do "Tusku, musisz"

Rzeczpospolita, Andrzej Krauze And Andrzej Krauze
"PO to dobro narodowe" - Jacek Żakowski znów powraca do kochania PO i premiera
Muszę się przyznać, że kiedy czołowi lewicowi publicyści, tacy jak Lis czy Żakowski, jeszcze kilka tygodni temu  zaczęli rzetelnie krytykować rządzącą partię i premiera, miałem szczerą - i zapewne dość naiwną - nadzieję, że ten bolesny koniec zauroczenia premierem będzie odtąd oznaczał choć trochę bardziej i obiektywne podejście do sytuacji politycznej w naszym kraju. Wygląda na to, że po dwóch miesiącach wszystko wraca do normy. Normy wyznaczonej przez hasło "Tusku, musisz". Hasło do powrotu do tych złotych czasów dał Jacek Żakowski, który w "Wyborczej" wypalił:
Platforma to polskie dobro narodowe. Nie ma na politycznej scenie żadnej innej partii zdolnej do przewodzenia takiej rządowej koalicji, która prowadziłaby sensowną politykę.
I w zasadzie na tym zdaniu można by skończyć lekturę tekstu pana redaktora, ale skoro już przy nim jesteśmy, to dowiedzmy się, dlaczego Platforma jest naszym bezcennym dobrem.
Otóż:
Tylko PO łączy dziś masowe poparcie z siłą względnie racjonalnego, zwykle umiarkowanego, dość kompetentnego i w miarę przewidywalnego centrum.(...)Rządy Platformy były lepsze, niż to wynikało z jej programu i z exposé premiera. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa każdy jej realny konkurent przez ostatnie sześć lat narobiłby więcej szkód i zrobiłby mniej dobrego. Dzieje się tak dlatego, że PO jest jedyną partią mającą zdolność do ciągłego uczenia się, weryfikowania poglądów i reagowania na zmiany zachodzące w świecie
Oczywiście, nie jest tak, że publicysta zapomniał wadach PO. Problem w tym, że według Żakowskiego wady te nie mają wielkiego znaczenia, bo głosowanie na PO jest koniecznościa.
Taka przewaga Platformy jest jej i naszym przekleństwem. W demokracji większość wyborców zawsze musi głosować na partię, która najmniej im nie odpowiada. Ale zwykle można sobie wyobrazić sensowny rząd bez jednej z głównych partii. A w Polsce chwilowo nie można sobie wyobrazić sensownego rządu bez PO.
-pisze Żakowski i dodaje, że wszyscy powinniśmy kibicować Platformie, by nie zdegenerowała się ona w quasi-PiS
Przed nami kilka kampanii wyborczych, które nadchodzą w atmosferze trudnych dla PO sondaży. Pokusa chwytania się sztuczek będzie rosła. Jeśli Platforma nie zdoła się jej oprzeć, może zatrzeć granicę między sobą jako ostoją demokracji i praworządności a swoim głównym rywalem, który pod tym względem cieszy się zasłużenie złą sławą. Platforma jest w stanie przekonać do siebie wyborców. Jeśli zamiast tego będzie walczyła sztuczkami, wszyscy poniesiemy niepowetowaną stratę.
Tak to nasze dobro narodowe okazuje się być mniejszym złem.
Źródło: W Sieci Opinii
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA