fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Azja-Pacyfik: w górę notowania japońskich eksporterów i firm żeglugowych

Bloomberg
Wskaźnik MSCI dla regionu Azji i Pacyfiku zyskiwał dzisiaj nawet 1 proc., ale później zwyżka stopniała do 0,4 proc. Tyle samo akcji taniało co i drożało. Inwestorzy kupowali je m. in. pod wrażeniem lepszych niż oczekiwano danych o japońskim eksporcie w maju.
Na giełdzie tokijskiej drożały akcje eksporterów. Notowania Hondy, która 83 proc. przychodów wypracowuje na rynkach zagranicznych podskoczyły o 1,3 proc. Kapitalizacja Rio Tinto, drugiego na świecie koncernu górniczego, rosła po informacji, że ta spółka notowana w Sydney zmniejszy zatrudnienie w australijskich kopalniach rudy żelaza. W Hongkongu ponad 5 proc. drożały akcje Mengniu Dairy Co., największego w Chinach producenta wyrobów mlecznych, który złożył ofertę kupna lokalnego producenta odżywek dla dzieci.
Na giełdach dominują spekulacje jaką decyzję podejmie dzisiaj Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Martin Lakos z Macquarie Private Wealth uważa, że nic nie wskazuje na to by Fed zmienił politykę pieniężną zanim bezrobocie w Stanach Zjednoczonych nie spadnie do 6,5 proc.
W Tokio indeks szerszego rynku Topix poszedł w górę o 1,2 proc., zaś główny wskaźnik tamtejszego parkietu Nikkei 225 zyskał 1,3 proc. W Szanghaju akcje taniały z powodu narastających trudności chińskich firm z dostępem do finansowania. Wskaźnik Shanghai Composite zmierzał do najsłabszego zamknięcia od 13 grudnia 2012 r.
Na giełdach azjatyckich drożały akcje firm żeglugowych po trwającej od dziewięciu dni zwyżce Baltic Dry Index odzwierciedlającego koszty transportu surowców.
Japoński eksport w maju okazał się lepszy niż prognozowali ekonomiści. Sprawił to słabszy jen, bo w przeliczeniu na walutę krajową zwiększył on wartość towarów sprzedawanych na rynkach zagranicznych.
Dostawy do odbiorców zagranicznych wartościowo  zwiększyły się o 10 proc., zaś specjaliści uczestniczący w ankiecie Bloomberg News spodziewali się tylko 6,4-proc. wzrostu. Majowy skok  był największy od trzech lat. Złą wiadomością jest 4,8-proc. spadek wolumenu (ilości towarów) eksportu.
W okresie minionych sześciu miesięcy kurs jena wobec dolara amerykańskiego obniżył się o 12 proc., co zdenerwowało niektórych partnerów Japonii, jak Korea Południowa narzekających, że polityka rządu Shinzo Abe negatywnie wpływa na wymianę handlową.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA