fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Prochy króla Jugosławii wróciły do ojczyzny

AFP
W Serbii zorganizowano uroczysty powtórny pochówek ostatniego króla z dynastii Karadjordjeviciów i członków jego rodziny.
Uroczysty pogrzeb Piotra II odbył sią w miejscowości Oplenac, gdzie dynastia Karadjordjeviciów ufundowała cerkiew Św. Jerzego, patrona Serbii. Wraz z królem pochowano sprowadzone do ojczyzny szczątki trojga członków jego rodziny - królowej Aleksandry, królowej Marii i księcia Andrzeja. Prochy monarszej rodziny spoczęły w krypcie oplenackiej cerkwi.
W uroczystości wzięli udział członkowie najwyższych władz państwa oraz dostojnicy serbskiej cerkwi prawosławnej. Obecni byli liczni przedstawiciele europejskich rodzin królewskich. Prezydent Tomislav Nikolić w kolicznościowym przemówieniu powiedział "Naprawiamy dziś wielką niesprawiedliwość historyczną".
Piotr II panował w latach 1934-1945. Był on ostatnim królem Jugosławii, w której monarchię zniesiono po II wojnie światowej a władzę przejęli komuniści pod wodzą Josifa Broz-Tito. Król wraz z rodzina udał się na wygnanie za granicę. Przebywał w kilku krajach, zmarł w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. Do tej pory członkowie rodziny królewskiej pochowani byli w różnych miejscach - sam król w Libertyville w USA, jego matka, królowa Maria w Grecji, żona - królowa Aleksandra - w Londynie, obok zamku Windsor, a syn Andrzej obok prawosławnego klasztoru New Gračanica na przedmieściach Chicago.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA