fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

RPD: psychiatria dzieci i młodzieży wymaga działań

Fotolia.com
- Na dzień 20 listopada br. w Oddziale Psychiatrycznym dla Młodzieży Centrum w Zagórzu jest 13 pacjentów ponad stan, zaś w Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci na dzień 19 listopada br. przebywało 9 pacjentów ponad stan – Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wylicza w wystąpieniu do Ministra Zdrowia.

RPD pyta o postępy w opracowaniu rozwiązań dla psychiatrycznej opieki zdrowotnej dla dzieci i młodzieży.- Problemy w psychiatrycznej opiece zdrowotnej dla najmłodszych występują w całym kraju – nie tylko województwie mazowieckim. Jednostki samorządu terytorialnego bez odpowiednich rozwiązań systemowych nie są w stanie samodzielnie rozwiązać narastających problemów w psychiatrycznej opiece zdrowotnej dla dzieci i młodzieży – dodaje Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka wskazuje, że pomimo zapowiedzianych zmian w tym obszarze oraz podjętych działań na rzecz przyjęcia nowych rozwiązań dla psychiatrii dzieci i młodzieży w ostatnim czasie coraz więcej wpływa do Rzecznika sygnałów o pogorszającej się sytuacji, w szczególności szpitali psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

W opinii przesłanej Rzecznikowi Praw Dziecka Pani dr hab. n. med. Barbara Remberk Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży podnosi, że w skali kraju pomimo toczących się prac nie wdrożono na razie żadnych rozwiązań systemowych, które pozwoliłyby spodziewać się poprawy sytuacji. Jednym z oczywistych rozwiązań, które miałyby szansę poprawić sytuację psychiatrii dzieci i młodzieży jest zwiększenie finansowania. To nie nastąpiło. W jednej z wypowiedzi Pani Konsultant wskazuje też na problem braku kadr w opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Brak kadry, nie tylko lekarzy, ale psychologów i psychoterapeutów, sprawia, że sytuacja jest trudna, a w zasadzie kryzysowa.

Trudna sytuacja już od dłuższego czasu występuje m.in. w województwie mazowieckim. W kwietniu 2018 r. Rzecznik Praw Dziecka podejmował działania w związku z trudnościami w funkcjonowaniu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o. w Zagórzu z powodu występującej od dłuższego czasu konieczności przyjmowania pacjentów ponad stan (tj. nie tylko ponad liczbę łóżek zakontraktowanych ale też ponad liczbę łóżek zarejestrowanych w poszczególnych komórkach organizacyjnych). Z tego powodu wszyscy lekarze zatrudnieni w Oddziale Psychiatrycznym dla Młodzieży 9 marca 2018 r. złożyli wypowiedzenia (łącznie 6 lekarzy). Jak podali, powodem tego działania jest brak możliwości zapewnienia właściwej opieki zbyt dużej liczbie hospitalizowanych pacjentów. Ostatecznie w czerwcu 2018 r. sytuacja kadrowa w tym Oddziale ustabilizowała się - 5 z 6 lekarzy wróciło do pracy.

- W listopadzie 2018 r. ponownie przedmiotem moich działań była niepokojąca sytuacja w ww. podmiocie leczniczym ponieważ z dniem 8 listopada 2018 r. - do odwołania - wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Psychiatryczny dla Dzieci. Także na Oddziale Psychiatrycznym dla Młodzieży lekarze znów rozważają złożenie wypowiedzeń – wskazuje Marek Michalak.

Pozostałe podmioty lecznicze udzielające świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w warunkach stacjonarnych zgłosiły brak możliwości przejęcia obecnych pacjentów z Centrum w Zagórzu, jak i przyjmowania odsyłanych z Zagórza przyszłych małych pacjentów.

Źródło: RPD
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA