fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Sondaż: PiS o włos przed Koalicję Europejską. Pięć ugrupowań w europarlamencie

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 39,2 procent poparcia w ostatnim przedwyborczym sondażu pracowni Estymator. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego minimalnie wyprzedziło Koalicję Europejską.

Portal DoRzeczy.pl, który opublikował wyniki sondażu, wskazuje, że w porównaniu z poprzednim badaniem poparcie dla PiS spadło o 1,1 pkt. proc. Nie przeszkodziło to w wygraniu z Koalicją Europejską, która została poparta przez 38,3 proc. ankietowanych (spadek o 0,2 pkt. proc.). Według prognozy, PiS miałby dzięki tym wynikom 21 europosłów, a KE - jednego mniej (do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, po którym Polska uzyska jeden dodatkowy mandat - ma on przypaść właśnie Koalicji).

W podziale mandatów uczestniczyłyby jeszcze trzy inne ugrupowania. Na Wiosnę Roberta Biedronia chce zagłosować 7,9 proc. pytanych przez pracownię Estymator, natomiast poparcie dla Kukiz'15 oraz Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy wyniosło po 5,9 proc. Oba ugrupowania zanotowały ostatnio wzrosty - odpowiednio o 0,6 pkt. proc. i 1 pkt. proc.

Pod progiem wyborczym znalazła się koalicja Lewica Razem, popierana przez 2,6 proc. respondentów. Inne ugrupowania (które nie wystawiają list we wszystkich okręgach), uzyskały poparcie 0,6 proc.

Według badania, frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma wynieść 37 procent.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 maja 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1038 dorosłych osób metodą CATI.

Źródło: rp.pl/ dorzeczy.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA