fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory do PE

Polska głosuje. Pierwsze godziny bez incydentów

Stock Adobe
Punktualnie o 7 rano w Polsce rozpoczęły się wybory do parlamentu Europejskiego. Ważny głos - to krzyżyk.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że z informacji ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych wynika, że frekwencja na godz. 12 wyniosła 14,39 proc.

To prawie 2 razy więcej niż w poprzednich wyborach do Europarlamentu w 2014 roku, gdy o tej samej porze zagłosowało  7,31 proc.

Największą frekwencję zanotowano w okręgach Warszawa 1 - 16,9 proc., w Krakowie i w Rzeszowie, najmniejszą - w Gorzowie Wielkopolskim (12,96 proc.).

Wybory przebiegają bardzo spokojnie, liczba incydentów, liczonych od wczorajszego wieczora wynosi 47, przy czym większość to niszczenie bannerów i niedozwolona agitacja..

Start bez przeszkód

Według pierwszego komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej z godziny 10 wczorajszy dzień i noc przebiegły bardzo spokojnie. Zgłoszono zaledwie 38 incydentów, z czego najczęstsze (18) było zniszczenie bannerów wyborczych.

Lokale wyborcze otwarto punktualnie. Również dziś nie zanotowano poważniejszych incydentów.

Wybory do Europarlamentu w Polsce obserwowane są przez 59 obserwatorów z Armenii, Austrii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Są to albo członkowie organów wyborczych z tych krajów, albo przedstawiciele organizacji pozarządowych rejestrujących ewentualne nieprawidłowości.

Lokale wyborcze będą otwarte do godziny 21. i Do tej godziny obowiązuje cisza wyborcza - za jej złamanie grozi kara do miliona złotych.

W związku z decyzją Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, wyborcy w Polsce w 2019 r. wybiorą 52 posłów do Parlamentu Europejskiego. Gdyby zdecydowała się pozostać - wybralibyśmy ich 51.

W Polsce kandyduje 866 osób.

W lokalu należy okazać dokument ze zdjęciem.

W całej Polsce jest 27277 obwodów wyborczych, do głosowania uprawnionych jest 30019478 osób.

Obwód wyborczy, w którym możemy oddać głos, można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Oddanie ważnego głosu oznacza postawienie w jednej kratce, z lewej strony nazwiska wybranego kandydata, dwóch przecinających się. linii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA