fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybór przewodniczącego RE

Szymański o Tusku: Nie dał nam szans

Fotorzepa, Robert Gardziński
Tusk pogwałcił zasadę neutralności politycznej. To jest kluczowy powód, dla którego nie byliśmy w stanie znaleźć jakiegokolwiek scenariusza, który nie byłby konfrontacyjny wobec tej kandydatury - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Szymański tłumaczył, że swoim zaangażowaniem w istniejący w Polsce konflikt Donald Tusk "nie dał rządowi szans", by inaczej wyjść z sytuacji.

Zaproponowanie innego niż Tusk kandydata na szefa RE jest, zdaniem gościa "Jeden na jeden", efektem pogwałcenia przez byłego premiera zasady neutralności. Ma ona głosić, że osoby pełniące eksponowane unijne funkcje nie powinny angażować się w spory polityczne w żadnym kraju członkowskim, a w szczególności w swojej ojczyźnie.

Konrad Szymański uważa, że nie powinno się mówić o tym, które państwa poprą zaproponowaną rzez PiS kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego. Jak stwierdził, sprawa jest nietypowa i kontrowersyjna, więc zakulisowe rozmowy będą trwały aż do samego szczytu.

W sobotę rząd Beaty Szydło oficjalnie poinformował, że jego kandydatem na szefa rady Europejskiej jest europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski. W reakcji na tę decyzję Platforma usunęła Saryusz-Wolskiego ze swoich szeregów.

Wcześniej Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk jest kandydatem Angeli Merkel, czyli kandydatem niemieckim.

Z kolei sam Saryusz-Wolski oświadczył na Twitterze, że "wysiada z PO na przystanku Polska" i zapewnił, że w zamian za zgodę na kandydowanie nie otrzymał od PiS żadnych propozycji.

Saryusza-Wolskiego wezwał na rozmowę Joseph Daul, szef EPL - europejskich chadeków, do których w UE należy Platforma. Rozmowa ma się odbyć dziś, ale już wczoraj EPL zapewniła, że jedynym jej kandydatem na stanowisko szefa RE jest Donald Tusk.

 Więcej - TVN24

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA