fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Parlament Europejski uznaje Guaido za prezydenta Wenezueli

AFP
Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu uznał Juana Guaido, przywódcę opozycji i przewodniczącego parlamentu Wenezueli, za tymczasowego prezydenta kraju.

Europarlamentarzyści przyjęli rezolucję w tej sprawie przy 439 głosach za i 104 przeciw. 88 deputowanych wstrzymało się od głosu.

W rezolucji europosłowie zapewniają o pełnym wsparciu dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, któremu przewodniczy Guaido. Rezolucja wzywa do przywrócenia i respektowania uprawnień wenezuelskiego parlamentu.

Eurodeputowani wezwali też Federicę Mogherini oraz państwa członkowskie do uznania Guaido za "jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju do czasu, gdy będą mogły zostać rozpisane nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie, w celu przywrócenia demokracji".

Wcześniej kilka państw UE - w tym Francja, Niemcy i Wielka Brytania - zapowiedziały uznanie lidera opozycji za głowę państwa, jeśli Nicolas Maduro nie ogłosi nowych wyborów. Już teraz za prezydenta uznają Guaido m.in. USA, Kanada, Izrael i Australia, a z Europy - Albania i Gruzja.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA