fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Polska nie przystąpi do Paktu ONZ o migracji. Jest oficjalne stanowisko rządu

adobestock
Rząd zdecydował, że Polska nie poprze Globalnego Porozumienia na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji, zarówno podczas międzynarodowej konferencji w sprawie przyjęcia tego dokumentu zaplanowanej w Marrakeszu w dniach 10-11 grudnia 2018 r., jak i w trakcie późniejszego głosowania podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"Dokument nie spełnił postulatów Polski dotyczących potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej" - czytamy w komunikacie CIR.

"Ponadto, obecne w ostatecznym projekcie sformułowania – szczególnie dotyczące kwestii rozróżnienia między migrantami legalnymi i nielegalnymi – mogą powodować znaczne trudności w interpretacji i implementacji porozumienia" - czytamy w oświadczeniu rządu. 

Wcześniej w wywiadach prasowych odrzucenie Porozumienia zapowiadali m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSW Joachim Brudziński. 

Jako pierwszy swój kraj z prac nad Światowym Paktem ws. Migracji wycofał jeszcze w zeszłym roku Donald Trump. Dokumentu nie podpisze też Austria, Węgry, Bułgaria czy Estonia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA