fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Berlin: Ofiary zamachu terrorystycznego bez odszkodowania

Reuters
W świetle ustawy ofiarom zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie nie przysługuje odszkodowanie. Wyjątkiem jest rodzina polskiego kierowcy.

Ofiarom zamachu, który miał miejsce 19 grudnia br. na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, nie przysługuje w świetle ustawy odszkodowanie – pisze dziennik „Berliner Morgenpost". Byłoby inaczej, gdyby tragedia nie rozegrała się przy pomocy ciężarówki. Niemiecka ustawa o odszkodowaniach dla ofiar wyraźnie nie przewiduje żadnych świadczeń w przypadku, gdy szkody zostały wyrządzone przez pojazd. „Ustawa nie odnosi się do szkód powstałych w wyniku ataku, w którym sprawca wykorzystał pojazd mechaniczny lub przyczepę" – głosi tekst ustawy.

Przepis ten krytykuje Roland Weber, berliński pełnomocnik ds. ofiar. Jego zdaniem przepisy te są „fatalną luką" i „niedorzeczne" jest, że to właśnie ofiarom i bliskim ofiar ataku terrorystycznego „w świetle ustawy nie można we właściwy sposób pomóc".

Wyjątkiem polski kierowca

Roland Weber widzi jednak jeden wyjątek w przepisach. Będzie nim – zdaniem berlińskiego pełnomocnika ds. ofiar – polski kierowca ciężarówki, który został zastrzelony najprawdopodobniej przez Tunezyjczyka. W tym przypadku ustawa obejmuje czan, którego ofiarą padł polski kierowca. Łukasz U. był żonaty i miał 17-letniego syna.

Zdaniem Webera wykładnia ustawy jest „absurdalna". Berliński pełnomocnik ds. ofiar wielokrotnie już krytykował ją i domagał się zmiany.

Ustawa obowiazuje od 1976 roku i była nowelizowana w 2011. Reguluje ona, obok możliwości leczenia i medycznej rehabilitacji, także wysokość rent i jednorazowe świadczenia dla ofiar. Po zamachu w Berlinie pełnomocnik ma nadzieję na szybką nowelizację ustawy.

Osiem ofiar śmiertelnych to Niemcy

W wyniku zamachu w Berlinie życie straciło 12 osób, w tym polski kierowca ciężarówki. Jak podał portal Spiegel Online, powołując się na informacje z kręgów bezpieczeństwa, zidentyfikowano już wszystkie z 12 śmiertelnych ofiar zamachu. Śmierć poniosło sześciu mężczyzn i sześć kobiet. Obok jednego Polka, ofiarami są: Czeszka, Włoszka obywatelka Izraela. Osiem zabitych to Niemcy.

Wśród 45 rannych są obywatele Izraela, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier, Finlandii i Libanu. Niektóre z 14 ciężko rannych osób w dalszycm ciągu walczą o życie.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA