fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Miliardowa strata Bayera po ugodzie w Stanach

AFP
Niemiecki gigant farmaceutyczno-chemiczny zanotował w II kwartale stratę netto 9,5 mld euro głównie na skutek kosztów zakończenia sporu o preparat Roundup firmy Monsanto kupionej za 63 mld dolarów.

Rzecznik Bayera wyjaśnił, że koszty te to głównie ugoda na 10,9 mld dolarów z większością powodów w Stanach, którzy wystąpili do sądów o odszkodowania za środek chwastobójczy Roundup, bo wywołał u nich raka. To największa strata tej firmy od 10 lat.

Porozumienia dotyczące innego preparatu, dikamby i wody skażonej polichlorowanymi bifenylami (PCB) zostały również uwzględnione w bilansie kwartalnym, podobnie jak odpis na ewentualne odszkodowania za stosowanie przez kobiety spirali antykoncepcyjnej Essure, wycofanej z rynku w 2018 r. Do 24 lipca 32 tys. Amerykanek wystąpiło do sądów wobec Bayera. Jego dział leków odłożył w kwartale na spory sądowe 1,25 mld euro, w roku spodziewa się 14 mld euro kosztów nadzwyczajnych.

Firma z Leverkusen obniżyła w związku z tym roczną prognozę zysku operacyjnego EBITDA do 12,1 mld euro z 12.3-12,6 mld, mimo zwiększenia go w II kwartale o 5,6 proc. do 2,88 mld — pisze Reuter.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA