fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Znaleziono niewybuch. Ewakuowano ponad tysiąc osób

Ewakuacja mieszkańców Barczewa zaczęła się dziś rano. Wrócą oni do domów po usunięciu niewybuchu przez saperów.
FB/GminaBarczewo
Ewakuowano ponad tysiąc mieszkańców Barczewa w województwie warmińsko-mazurskim. Powodem operacji jest znaleziony na budowie niewybuch z czasów II wojny światowej.

Do czasu usunięcia znaleziska przez saperów zamknięta będzie DK 16. Utrudnienia potrwają kilka godzin.

Niewybuch znaleziono w piątek przy ul. Wiejskiej w Barczewie podczas prac prowadzonych w wykopie budowlanym.

— To ja wykopałem ten niewybuch. Na początku wystawał tylko fragment. Po odkopaniu ręcznie okazało się, że to naprawdę niewybuch. Powiadomiliśmy służby — opowiadał „Gazecie Olsztyńskiej" Piotr Wojniak, operator koparki z budowy na Osiedlu Zielone Wzgórze, który trafił na ślad niebezpiecznego znaleziska.

Teren zabezpieczyła policja. Jeszcze w piąte w Urzędzie Miasta zwołano sztab kryzysowy. Zapadła decyzja o sobotniej ewakuacji.

Dotyczy ona mieszkańców Osiedla Zielone Wzgórze, ulicy Warmińskiej, ulicy Nadrzecznej, ulicy Północnej, ulicy Widokowej, ulicy Wiejskiej i ulicy Widokowej. Na obszarze objętym ewakuacją mieszka 1188 osób.

Operacja rozpoczęła się dziś rano. Mieszkańcy wyznaczonego kwartału do godz.  9.30 musieli opuścić swoje mieszkania. Większość osób na czas akcji przewieziono do pobliskiej szkoły.

A mieszkańcy, którzy są na kwarantannie lub w  izolacji, specjalnymi transportami zostały przewiezione do Olsztyna.  Dotyczy to sześciu zakażonych i około 20 osób objętych kwarantanną przez służby sanitarne.

- W trakcie prac saperskich zostanie wygrodzony teren o promieniu 500 metrów od miejsca znalezieni niewybuchu. W tym czasie nikt nie będzie mógł dotrzeć do swojego miejsca zamieszkania, dlatego prosimy zabrać ze sobą niezbędne rzeczy: odzież, pieniądze, dokumenty - -informował mieszkańców Andrzej Maciejewski, burmistrz Barczewa.

Po ewakuacji mieszkańców do pracy przystąpili saperzy z patrolu rozminowania. Będą usuwać prawdopodobnie pocisk artyleryjski kalibru 120 mm z czasów II wojny światowej, który ma zasięg rażenia 500 m. Dlatego na takim obszarze konieczna była ewakuacja.

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z powodu operacji w godzinach 11 -14 zamknięta będzie droga krajowa nr 16 w okolicy Barczewa dokładnie na odcinku Łęgajny do Barczewa, na wysokości skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 595 w kierunku Jezioran.

- Wjazd do Barczewa z DK16 nie będzie w tym czasie możliwy. Dla pojazdów poruszających się DK16 na trasie Olsztyn – Mrągowo przygotowany będzie objazd drogami krajowymi nr 53 i 57 przez Szczytno i Biskupiec – informuje GDDKiA.

Urząd Miasta w Barczewie podaje, że wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu linii 114 i 124, polegające na zawieszeniu realizacji kursów. Zakończenie akcji saperów planowane jest około południa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA