fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Francja w 2022 roku zaprzestanie uboju kurcząt

CC0/Domena Publiczna
Francja zdelegalizuje ubój piskląt płci męskiej w przemyśle drobiarskim w 2022 roku - zapowiedział minister rolnictwa Julien Denormandie.

Miliony piskląt płci męskiej są zabijane po wykluciu każdego roku, najczęściej przez rozdrobnienie lub zagazowanie dwutlenkiem węgla, ponieważ nie produkują one jaj i nie rosną tak duże jak samice.

Rolnicy twierdzą, że w zakładach masowej produkcji nie istnieją praktyczne i niedrogie sposoby, aby określić płeć pisklęcia przed wykluciem, a dyrektywa UE z 2009 roku zezwala na rozdrabnianie, jeżeli powoduje to "natychmiastową" śmierć piskląt w wieku poniżej 72 godzin.

Przeciwnicy potępiają niepotrzebne okrucieństwo i wskazują na poprawę technik wyszukiwania samców, zanim się wyklują.

- Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie wylęgarnie drobiu będą musiały mieć zainstalowane lub zamówione maszyny pozwalające im poznać płeć pisklęcia już w jaju - zapowiedział minister Denormandie dziennikowi "Le Parisien"

- Rok 2022 będzie rokiem, w którym we Francji zakończy się rozdrabnianie i gazowanie piskląt płci męskiej - powiedział, dodając, że ustawa zapobiegnie zabijaniu 50 mln piskląt płci męskiej rocznie.

Państwo zapewni pakiet pomocy finansowej w wysokości 10 milionów euro, aby pomóc rolnikom w zakupie niezbędnego sprzętu.

Posunięcie to następuje po tym, jak Niemcy powiedziały w styczniu, że w przyszłym roku również zakażą kontrowersyjnej praktyki.

Szwajcaria zakazała rozdrabniania żywych piskląt w zeszłym roku, ale nadal pozwala na ich gazowanie.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA