fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

ONZ zmieniła klasyfikację marihuany

Marihuana była sklasyfikowana na liście środków odurzających m.in. obok heroiny
Pixabay
Komisja ds. narkotyków Organizacji Narodów Zjednoczonych zagłosowała za usunięciem marihuany z listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków, takich jak heroina.

Usunięcie marihuany z listy najbardziej niebezpiecznych narkotyków było długo oczekiwaną decyzją. Często pojawiały się głosy, że opóźnianie zmiany klasyfikacji blokowało rozwój badań i medyczne zastosowanie marihuany.

Środowa decyzja oznacza, ze marihuana została wykreślona z IV wykazu środków objętych kontrolą. Jednolita konwencja o środkach odurzających została przyjęta w 1961 roku. Do tej pory marihuana był sklasyfikowana obok niebezpiecznych i wysoce uzależniających opioidów, takich jak heroina.

Eksperci podkreślają, że głosowanie nie będzie miało natychmiastowego wpływu na rozluźnienie międzynarodowych kontroli, ponieważ rządy nadal będą miały jurysdykcję nad sposobem klasyfikowania konopi indyjskich.

Decyzja ONZ jest symbolicznym zwycięstwem zwolenników zmiany polityki narkotykowej, którzy twierdzą, że prawo międzynarodowe jest przestarzałe.

- Jest to dla nas ogromne, historyczne zwycięstwo, nie mogliśmy liczyć na więcej - powiedziała Kenzi Riboulet-Zemouli, niezależna badaczka ds. polityki narkotykowej, która ściśle monitorowała głosowanie i stanowisko państw członkowskich. 

Zalecenia dotyczące zmiany klasyfikacji marihuany zostały po raz pierwszy sformułowane przez Światową Organizację Zdrowia w 2019 roku. Polityczny podział w tej kwestii doprowadził do opóźnienia głosowania komisji.

Za zmianą klasyfikacji opowiedziało się 27 państw. Przeciw było 25.

Ukraina wstrzymała się od głosu. Zmianę poparły Stany Zjednoczone i państwa europejskie. Przeciw były m.in. Chiny, Egipt, Nigeria, Pakistan i Rosja.

Delegat Chin zapowiedział, że pomimo ruchów Organizacji Narodów Zjednoczonych, kraj ten będzie ściśle kontrolował marihuanę "aby chronić przed szkodliwością i nadużyciami".

Źródło: New York Times
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA