fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Z wdzięczności za pożyczkę postawili Putinowi pomnik

AFP
W ośrodku narciarskim ZIL w Kirgistanie odsłonięto pomnik prezydenta Rosji Władimira Putina. Wcześniej właściciel kurortu otrzymał pożyczkę od Rosyjsko-Kirgiskiego Funduszu Rozwoju.

Pomnik Władimira Putina ma wysokość 2,5 m. W ośrodku narciarskim ZIL, leżącym ok. 30 km na południe od stolicy Kirgistanu, Biszkeku, postawiono też pomniki Włodzimierza Lenina i pisarza Czingiza Ajtmatowa.

Dyrektor ośrodka Akbar Roziew powiedział, że zwrócił się do kirgiskich banków z prośbą o kredyt, ale nie otrzymał zadowalającej go oferty. Pożyczkę na 4 proc. otrzymał za to od działającego od 2014 r. Rosyjsko-Kirgiskiego Funduszu Rozwoju. - Dzięki tej pożyczce nasz ośrodek jest znacznie lepszy - powiedział Roziew.

- Nie wiedziałem jak wyrazić swą wdzięczność - tłumaczył powód wybudowania pomnika dyrektor. Dodał, że Putin to dla niego wzór. - Co więcej można rzec? Putin to jest gość - stwierdził.

Fundusz, który wsparł kurort, opisuje się jako wiodący mechanizm integrowania Kirgistanu z Unią Euroazjatycką (EAU), której utworzenie zasugerował w 2011 r. Putin. Celem EAU jest zniesienie barier handlowych, kapitałowych oraz umożliwienie wolnego przepływu pracowników między Rosją a byłymi republikami radzieckimi.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA