fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Argentyna: Peso traci wartość, minister odchodzi

AFP
Minister skarbu Argentyny, Nicolas Dujovne, podał się do dymisji, uzasadniając to tym, że - jego zdaniem - rząd potrzebuje "znaczącej odnowy" ekipy odpowiedzialnej za finanse, w związku z nagłym spadkiem wartości peso po prawyborach prezydenckich, które odbyły się w ubiegłą niedzielę.

Dujovne w liście do prezydenta Argentyny, Maurico Macriego, w którym pisze o przyczynach swojej dymisji podkreślił, że poświęcił się cały swojej pracy, dzięki czemu udało się opanować deficyt finansów publicznych i ograniczyć wydatki budżetowe.

"Popełnialiśmy też błędy, bez wątpienia, nigdy nie unikaliśmy przyznania się do tego i robiliśmy wszystko, by je naprawić" - dodał Dujovne.

Minister dodaje, że jego rezygnacja jest efektem "wsłuchiwania się w głos ludzi i reagowania na niego".

Macri ma powierzyć funkcję ministra skarbu Hernanowi Lacunzie, obecnemu ministrowi finansów prowincji Buenos Aires.

Argentyńskie peso w ciągu tygodnia straciło na wartości 21 proc., po tym jak Macri poniósł wyraźną porażkę w prawyborach prezydenckich, które przyniosły zwycięstwo centrolewicowemu kandydatowi, Alberto Fernandezowi. Prawybory postrzegano jako referendum w sprawie oszczędności budżetowych, na jakie muszą zdecydować się władze Argentyny jeśli chcą uzyskać pożyczkę z MFW.

Oprócz spadku wartości peso wynik prawyborów doprowadził też do obniżki przez S&P ratingu Argentyny.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA