fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Rabini: Każdy pies jest zły i nieczysty

Flickr, Scott 97006
Wszyscy rabini izraelskiego miasta Elad podpisali edykt, w którym oświadczają, że każdy pies jest stworzeniem złym i nieczystym, a każdy jego posiadacz będzie przeklęty.

Elad to miasto niedaleko Tel Awiwu, zamieszkane przez ok. 46 tys. ludzi, z których większość to ortodoksyjni Żydzi.

Zostało założone w 1998 roku, a ponad połowę jego populacji stanowią osoby poniżej 18 roku życia.

Edykt, o którym mowa, podpisało kilkunastu rabinów Eladu, w tym główny -  Mordechai Malka.

Rabini wyrażają w nim zaniepokojenie, że w mieście zauważyli "poważne zjawisko", polegające na tym, że coraz częściej na ulicach widać chłopców i mężczyzn z psami.

"Jest to stanowczo zabronione. Jak wyjaśnia Talmud i ostrzega Majmonides ( rabbi Mosze ben Majmon, autor powstałego w średniowieczu najważniejszego komentarza do Talmudu - Księgi Przykazań - red.), każdy wychowujący psa zostanie przeklęty" - piszą rabini.

"Zwłaszcza w naszym mieście, gdzie wiele kobiet i dzieci boi się psów" - dodają.

Rabini uważają każdego psa za niebezpiecznego i złego - "Każdy pies szczeka na wszystkich, których nie zna i z tego powodu jest zły - nawet jeśli nie gryzie" - piszą w edykcie.

Zalecają usunięcie zwierząt z miasta, a jeśli ktoś trzyma psa z powodów medycznych - ma stawić się przed sądem rabinackim, który sytuację przeanalizuje, oceni i wyda wyrok.

Talmud i rabin Makmonides, XII-wieczny filozof i lekarz, rzeczywiście uważali psy za istoty złe i nieczyste, ale, zauważa "Jerusalem Post", interpretacja ich słów w edykcie jest znacznie bardziej surowa niż innych ortodoksyjnych środowisk.

W 2016 roku Tel Awiw, niedaleki sąsiad Eladu, obwołał się miastem najbardziej przyjaznym psom na świecie, twierdząc z uporem, choć bez wiarygodnych podstaw, że właśnie tu przypada najwięcej psów na jednego mieszkańca.

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA