fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niemiecki Trybunał Sprawiedliwości: ZDF nie musi przepraszać za "polski obóz"

123RF
Polski sąd nakazał telewizji ZDF opublikować przeprosiny za sformułowanie "polski obóz zagłady". Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że stacja nie musi się podporządkowywać wyrokowi z Polski.

Stacja ZDF została pozwana za nazwanie obozów zagłady "polskimi" przez więźnia Auschwitz Karola Tenderę. Do wniosku o ukaranie stacji przyłączyli się prawnicy i rzecznik Praw Obywatelskich.

Sąd Apelacyjny w Krakowie w grudniu 2016 roku nakazał ZDF umieszczenie przeprosin na stronie internetowej stacji, widocznych przez 30 dni.

Stacja wyroku nie wykonała. Sprawa trafiła do sądu w Moguncji, dzie nadano klauzulę wykonalności wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W listopadzie ubiegłego roku Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady "polskimi".

Dziś niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że wyrok sądu w Krakowie nie może być egzekwowany w RFN.

Trybunał anulował decyzje sądów niższej instancji i oddalił wniosek Tendery. 

W uzasadnieniu podano, że ZDF nie musi stosować się do wyroku, bowiem byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym kraju, w którym działa stacja, czyli w Niemczech. Trybunał podkreślił, że w kraju obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów.

Zdaniem trybunału działanie podjęte przez stację było prawidłowe. Po reakcji ambasady RP zamieniono "polskie obozy zagłady" na "niemieckie obozy zagłady na terenie Polski".

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA