fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Rosyjskie trolle szerzyły propagandę antyszczepionkową

Pixabay
Działania podejmowane przez Rosjan w internecie wykraczały poza wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. Jak informuje Amerykański Dziennik Zdrowia Publicznego, wynajęte konta prowadziły kampanię antyszczepionkową na Twitterze.

Jak twierdzą amerykańscy badacze, boty w mediach społecznościowych i rosyjskie trolle rozpowszechniają na Twitterze dezinformację na temat szczepionek w celu konfliktów wewnątrz społeczeństwa.

Badania potwierdziły, że fałszywe konta, które próbowały wpłynąć na wynik wyborów w USA, prowadziły również działania w temacie stosowania szczepionek.

W tej sprawie sprawdzono tysiące wpisów na Twitterze w latach 2014-2017.

- Grając pod obu stronach, podkopują zaufanie społeczeństwa szczepionek. Narażają nas wszystkich na ryzyko zachorowania - uważa Mark Dredze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa.

Na początku tego miesiąca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że przypadki odry w Europie osiągnęły rekordowy poziom, a eksperci obwiniają za ten wzrost spadającą liczbę zaszczepionych osób.

Liczba osób, które zostały zwolnione ze stosowania szczepionek wzrosła również w Stanach Zjednoczonych.

Większość Amerykanów uważa, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, jednak po sprawdzeniu dyskusji prowadzonych na Twitterze można było odnieść wrażenie, że toczy się zażarta dyskusja w tej sprawie. 

Badacze przyjrzeli się w tej sprawie wpisom, które pochodziły z kont powiązanych z agencją Internet Research Agency (IRA) z siedzibą w Sankt Petersburgu. W lutym agencja została postawiona w stan oskarżenia w USA za domniemaną ingerencję w przebieg wyborów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA