fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Kto nie chce sąsiada innej rasy

misawa.af.mil
Ilu Polaków nie chciałoby za sąsiada osoby innej rasy? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

- W ostatnich latach politycy coraz częściej sięgają po rasistowski i ksenofobiczny język dla realizacji swoich celów politycznych, kreując strach przed uchodźcami czy przed innymi mniejszościami – komentuje w rozmowie z serwisem rp.pl Weronika Rokicka z Amnesty International.

Ponad 60 proc. badanych nie miałoby nic przeciwko, by ich sąsiadem była osoba innej rasy. Niepewnych swojego zdania w tej sprawie jest 18 proc. ankietowanych, a prawie co piąty badany nie chciałby, żeby obok niego mieszkała osoba innej rasy.

 - Częściej przeciwnikami takiej osoby w sąsiedztwie są mężczyźni (20 proc.), osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (27 proc.), badani o dochodzie powyżej 5000 zł (29 proc.) oraz mieszkańcy wsi (22 proc.). Wraz ze wzrostem wieku spada odsetek osób, które nie chciałyby osoby innej rasy za sąsiada, z 23 proc. wśród osób do 24 lat, do 17 proc. wśród osób powyżej 50. roku życia - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według prof. Rafała Pankowskiego z Collegium Civitas wyniki tego badania są szokujące. - W ten sposób prawie 20 proc. Polaków przyznaje się do rasistowskich uprzedzeń w skrajnej formie, wspierając otwarcie dyskryminację rasową. Kolejna jedna piąta "nie ma zdania", a więc nie jest w stanie stwierdzić, czy rasizm jest czymś dobrym, czy też złym. To w sumie prawie 40 procent naszych rodaków; pomimo wielu dekad nauczania Jana Pawła II (a obecnie papieża Franciszka) o tym, że rasizm jest wielkim grzechem, pomimo tragicznych lekcji historii, pomimo tego, że Polacy szczycą się tradycja wielokulturowej tolerancji dawnej Rzeczpospolitej. Znaczna część naszych rodaków została zainfekowana choroba rasizmu, to naprawdę smutne – komentuje Rafał Pankowski ze Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA