fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż Pew Research Center: Szwedzi pozytywnie o napływie imigrantów

AFP
62 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center w krajach Unii Europejskiej uznało, że napływ imigrantów jest korzystny dla kraju, ponieważ Szwecja może wykorzystać pracę i umiejętności przybyszów z zewnątrz - informują lokalne media.

Szwecja jest krajem, w którym największy odsetek ankietowanych był przekonany o korzystnym wpływie, jaki wywierają imigranci. Na przeciwnym biegunie znalazły się Grecja i Węgry - tam tylko 9 proc. ankietowanych było przekonanych o pozytywnym wpływie imigracji na te kraje.

36 proc. uczestników tego samego sondażu w Szwecji stwierdziło, że im więcej przedstawicieli różnych ras, grup etnicznych i narodowości mieszka w ich kraju, tym lepiej się w nim żyje.

Jednocześnie 45 proc. respondentów stwierdziło, że urodzenie się w Szwecji nie jest niezbędne, by zostać rodowitym Szwedem. Tylko 26 proc. ankietowanych uznało iż przyjęcie szwedzkich zwyczajów i tradycji jest niezbędne do zostania "prawdziwym Szwedem". 

Sondaż wskazuje jednak, że nie wszyscy Szwedzi patrzą na imigrantów przychylnie - 46 proc. ankietowanych uznało, iż imigranci, częściej niż rodowici Szwedzi, są odpowiedzialni za wzrost przestępczości w kraju (49 proc. ankietowanych nie zgodziło się z tą opinią).

Tylko we Włoszech więcej respondentów wskazywało na związek między imigrantami a wzrostem przestępczości.

Sondaż Pew Center przeprowadzono między 4 kwietnia a 12 maja na grupie 11494 respondentów.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA