fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Minister Piotr Gliński rozważa pozew przeciw Tamarze Czartoryskiej

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Minister kultury Piotr Gliński uważa, że Tamara Czartoryska opowiada bzdury w kwestii zakupu kolekcji dzieł sztuki. Zapowiada, że możliwe jest wytoczenie procesu.

Tamara Czartoryska mówiąc o zakupie kolekcji dzieł przez polski rząd, twierdzi, że "rozmowy toczyły się za zamkniętymi drzwiami". Córka księcia Adama Czartoryskiego uważa także, że przy transakcji doszło do wielu nieprawidłowości.

Na słowa Tamary Czartoryskiej odpowiada minister kultury Piotr Gliński. Jego zdaniem "to są absolutne bzdury i insynuacje". 

- Pani Tamara mówi, że "minister zezwolił na likwidację fundacji i przeniesienie funduszy". To są kompletne bzdury. Kłamstwa - powiedział minister.

Gliński nie wyklucza, że sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Obecnie trwa analiza zlecona przez szefa resortu kultury.

- Kupiłem tę kolekcję także dlatego, że ten bubel prawny, jakim była nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, mógł spowodować, że Polska musiałaby zapłacić Czartoryskim 100 proc. rynkowej wartości tej kolekcji - powiedział.

100 mln euro za kolekcję Fundacji Czartoryskich

W grudniu 2016 roku polski rząd odkupił od Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki. Wśród nich znajdowała się m.in. znana na całym świecie "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Pod koniec ubiegłego roku Fundacja Czartoryskich przekazała zgromadzone środki na na rzecz nowo fundacji Le Jour Viendra z siedzibą w Liechtensteinie.

Źródło: rp.pl/se.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA