fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja: Wielotysięczny tłum w obronie zatrzymanego gubernatora

AFP
Co najmniej 10 tysięcy osób maszerowało w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Rosji żądając uwolnienia popularnego gubernatora zatrzymanego w ubiegłym tygodniu pod zarzutem morderstwa

Gubernator Kraju Chabarowskiego Siergiej Furgał został oskarżony o organizacje zabójstw, do których miało dojść 15 lat temu.

Furgał jest członkiem Liberalno-Demorkatycznej Partii Rosji, na czele której stoi ekscentryczny Władimir Żyrinowski. W 2018 roku wygrał wybory samorządowe pokonując kandydata wspieranego przez Kreml i rządzącą Jedną Rosję.

Gubernator w ubiegłym tygodniu został przewieziony do Moskwy. Obecnie znajduje się w areszcie śledczym. Zaprzecza stawianym zarzutom.

Tłum wyszedł na ulice w sobotnie południe. Wielu uczestników marszu wznosiło plakaty z hasłami wzywającymi do uwolnienia gubernatora, inni apelowali o otwarty proces.

Svetlana, kobieta w średnim wieku, powiedziała, że mieszkańców nie odstraszają oskarżenia postawione gubernatorowi. Wielu rosyjskich polityków ma ciemną przeszłość, jak powiedziała, ponieważ ostatnie lata Związku Radzieckiego były pełne korupcji i przestępczości.

- Ludzie przyszli tu, by bronić swoich praw wyborczych. Wybraliśmy go, więc niech go nam zwrócą - tłumaczyła. 

W ubiegłym tygodniu w Chabarowsku w marszu uczestniczyło około 10-12 osób. W tę sobotę na ulice wyszło około 10 tys. osób. Władze miasta poinformowały, że protest miał charakter pokojowi i nie doszło do żadnych zatrzymań.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA