fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Szojgu: NATO u naszych granic, przezbrajamy żołnierzy

stock.adobe.com
Moskwa i Mińsk muszą podjąć działania, aby przeciwdziałać zagrożeniu dla ich bezpieczeństwa w związku z rozbudową sił NATO przy granicy Związku Białorusi i Rosji - oświadczył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

- Aby odpowiedzieć na rozmieszczenie sił NATO niedaleko naszych granic, jesteśmy zmuszeni podjąć defensywne kontrdziałania. W związku z tym zwiększamy potencjał naszych jednostek i przezbrajamy je systematycznie - powiedział Szojgu w czasie wspólnego posiedzenia członków resortów obrony Rosji i Białorusi.

Szojgu dodał, że obie strony przywiązują szczególną uwagę do "rozwijania regionalnych zgrupowań sił Rosji i Białorusi prowadzących wspólne operacje i szkolenia bojowe i rozwijających efektywne ramy prawne (regulujące współdziałanie - red.).

Według rosyjskiego ministra obrony "sytuacja na zachodnim kierunku strategicznym pozostaje napięta".

- NATO rozbudowuje potencjał bojowy i aktywność wojskową w Europie. Wzmacnia obecność wojskową, rozmieszcza dodatkowe kontyngenty i broń ofensywną - zauważył Szojgu.

Rosyjski minister obrony mówił w tym kontekście o tarczy antyrakietowej w Rumunii i podobnym systemie, który ma powstać w Polsce. - Sojusz regularnie prowadzi ćwiczenia wojskowe, w czasie, gdy infrastruktura i porty, lotniska i inne obiekty wojskowe państw członkowskich są modernizowane. Działania rozpoznawcze są intensyfikowane - mówił.

Jednocześnie - zdaniem Szojgu - Zachód prowadzi "kampanię mającą zdyskredytować rolę Związku Białorusi i Rosji i doprowadzić do zerwania bratnich relacji między tymi krajami".

Szojgu dodał, że Rosja i Białoruś powinny skupić się na "współpracy w rozwoju sił zbrojnych, prowadzenia wspólnej polityki obronnej i wzajemnego wykorzystywania infrastruktury wojskowej".

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA