fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Minneapolis zakaże policjantom stosowania duszenia

AFP
Rada miasta Minneapolis głosowała za natychmiastową reformą policji. W ramach przyjętych przepisów funkcjonariusze podczas interwencji nie będą mogli stosować duszenia. Będą musieli interweniować w każdej sytuacji, gdy zobaczą niedozwolone użycie siły.

W piątek Rada miasta Minneapolis zorganizowała nadzwyczajne posiedzenie i jednomyślnie przyjęła nowe przepisy. Dokument trafi teraz do sądu.

Burmistrz Minneapolis Jacob Frey powiedział po głosowaniu, że "sprawiedliwość wobec George'a (Floyda - red.) wymaga nie tylko rozliczenia osoby, która jest odpowiedzialna za to zdarzenie, ale dokonania głębokich reform".

George Floyd zmarł 25 maja, po tym jak funkcjonariusz policji przez osiem minut przyciskał jego szyję kolanem do ziemi. Na nagraniu mężczyzna wielokrotnie powtarza, że nie może oddychać.

Policjant Derek Chauvin został zwolniony ze służby i oskarżony o morderstwo drugiego stopnia. Trzech innych funkcjonariuszy, którzy brali udział w zatrzymaniu Floyda zostało zwolnionych, a potem oskarżonych o współudział w morderstwie i podżeganie do niego.

Analiza akt policyjnych przeprowadzona przez NBC News wykazała, że od początku 2015 r. funkcjonariusze Departamentu Policji w Minneapolis 44 razy doprowadzali do utraty przytomności w wyniku duszenia zatrzymanych osób. Kilku ekspertów policyjnych stwierdziło, że liczba ta wydaje się być niezwykle wysoka.

Departament Praw Człowieka w Minnesocie zarządził w tym tygodniu szczegółowe dochodzenie w sprawie śmierci Floyda.

Źródło: CBS News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA