fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

USA: Protesty w Minneapolis. Wojsko w gotowości

AFP
Pentagon nakazał armii wysłanie kilku jednostek amerykańskiej żandarmerii wojskowej do Minneapolis, gdzie od kilku dni trwają protesty związane z zabójstwem czarnoskórego mężczyzny przez funkcjonariusza policji.

Żołnierze z Fort Bragg w Północnej Karolinie i Fort Drum w Nowym Jorku otrzymali rozkaz gotowości do rozmieszczenia w ciągu czterech godzin, jeśli zostaną wezwani.

Żołnierze w Fort Carson w Kolorado i Fort Riley w Kansas mają być gotowi w ciągu 24 godzin.

Rozkazy dotyczące gotowości zostały przesłane ustnie w piątek, po tym jak prezydent Donald Trump poprosił Sekretarza Obrony Marka Espera o przedstawienie opcji wojskowych, aby pomóc stłumić zamieszki w Minneapolis. W mieście protesty przerodziły się w grabieże i podpalenia.

Prezydent poprosił Espera o możliwość szybkiego rozmieszczenia żołnierzy, jeśli protesty w Minneapolis nadal będą wymykały się spod kontroli.

Jednostki wojskowe zostaną rozmieszczone zgodnie z ustawą, która po raz ostatni została wykorzystana w 1992 r. podczas zamieszek w Los Angeles, które miały miejsce po procesie Rodneya Kinga.

Zamieszki wywołało nagranie przedstawiające interwencję funkcjonariusza policji Dereka Chauvina. Policjant klęczał na szyi zatrzymanego mężczyzny. Po tej interwencji czarnoskóry George Floyd zmarł.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA