fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Sekretarka z KL Stutthof podejrzana o współudział w morderstwie

Wikimedia Commons, Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Polimerek
Wszczęto dochodzenie przeciwko sekretarce z byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Kobieta jest podejrzana o współudział w morderstwie.

Jak poinformował prokurator z Itzehoe w Szlezwiku-Holsztynie, kobieta, która w latach 1943-1945 była sekretarką w obozie koncentracyjnym Stutthof, jest podejrzana o współudział w morderstwie. - Jest kwestią otwartą, o czym pisała - podkreślił prokurator.

Jeśli kobieta zostanie oskarżona, ze względu na jej wiek w tamtym okresie, będzie musiała odpowiadać przed sądem dla nieletnich. Uwagę prokuratury na byłą sekretarkę obozową zwróciła Centrala Badań Zbrodni Narodowsocjalistycznych w Ludwigsburgu. Prokuratura nie poinformowała jednak na razie, czy kobieta została już przesłuchiwana.

Z danych Centrali w Ludwigsburgu wynika, że w obozie koncentracyjnym i zagłady Stutthof do końca wojny zginęło 65 tys. osób. 

Obóz ten funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym oraz najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Działał łącznie 2077 dni i przeszło przez niego około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Najliczniejszą grupę narodowościową wśród nich stanowili Żydzi - około 50 tys. 

Źródło: Sueddeutsche Zeitung
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA