fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Francja: Policja szuka złodziei kościelnych dzwonów

Pexels
Francuska policja poszukuje osób, które ukradły wykonane z brązu kościelne dzwony. W ostatnim czasie odnotowano kilka kradzieży.

Mieszkańcy Ginasservis, Brue-Auriac oraz wioski Esparron-de-Pallieres nie kryli zaskoczenia, gdy zauważyli zniknięcie dzwonów z ich kościołów.

W liczącym 1800 mieszkańców Ginasservis, 80 kilometrów na północny-wschód od Marsylii, kradzież odnotowano 21 lipca. Z dwóch różnych kościołów skradziono dwa dzwony. Ważyły one od 50 do 80 kilogramów. Pierwszy z nich powstał w 1737 roku, drugi w 1867 roku.

Złodzieje musieli przejść przez cmentarz, aby dojść do jednej z kaplic - informuje dziennik "Le Parisien". Gdy dokonywali kradzieży, uszkodzili dach kościoła.

Prawdopodobnie ci sami sprawcy dokonali kradzieży 10 sierpnia. Tym razem w oddalonym o 25 kilometrów Brue-Auriac. Z miejsca zdarzenia odjechali z 85-kilogramowym dzwonem z XII-wiecznego romańskiego kościoła.

Burmistrz Andre Rousselet powiedział, że kaplica znajduje się z dala od centrum wioski, dlatego była celem złodziei. - Dzwon prawdopodobnie został już przetopiony - dodał. Zdaniem Rousselet złodzieje mieliby problem ze sprzedażą dzwonów w ich oryginalnej formie.

W ubiegłym tygodniu złodzieje napadli na kościół w Esparron-de-Pallieres. Tym razem ich łupem padł 50-kilogramowy dzwon. Jedynym śladem po włamaniu były leżące na ziemi dachówki.

Prowadząca dochodzenie w tej sprawie prokuratura nie ma pewności, czy incydenty były ze sobą powiązane. 

Francuskie media informują, że istnieje czarny rynek, na którym można sprzedać zabytkowe kościelne dzwony. Kolekcjonerzy dzieł sztuki są skłonni zapłacić za nie do 20 tys. euro.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA