fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

SuperDrob z tajskim udziałowcem

materiały prasowe
Charoen Pokphand Foods z Tajlandii obejmie 33 proc. akcji drobiarskiej grupy kapitałowej. Zapłaci za nie 49,5 mln euro.
Dzięki umowie SuperDrob pozyska środki na kolejne inwestycje, między innymi budowę zakładu przetwórstwa drobiu w Koluszkach. Wspólnie z CPF powoła również spółkę joint venture, która będzie inwestować w rozwój sektora rolno-spożywczego – podaje SuperDrob.
Transakcja wymaga zgody UOKiK. Rodzina Lipków, założycieli SuperDrob pozostanie właścicielem pakietu większościowego.
- Współpraca SuperDrob i CPF jest wielką szansą dla naszej firmy. Jesteśmy w stanie podnieść moce produkcyjne, dzięki którym będziemy mogli oferować produkty nowej generacji na szerszym rynku - komentuje Jarosław Kowalewski, wiceprezes ds. strategii SuperDrob. - Poszerzymy gamę produktów, zintegrujemy procesy produkcyjne i logistyczne – dodaje.
Zaznacza także, że obie firmy mają „nadzieję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w konsolidacji polskiego rynku mięsnego i paszowego".
W 2015 r. eksport SuperDrobu poszedł w górę o 11 proc. do prawie 409 mln zł. Jego udziały w przychodach spółki zwiększyły się do ponad 56 proc.
Wyroby SuperDrobu docierają do kilkunastu krajów, a w 2016 r. dołączyły do nich m.in. Belgia, Grecja i Cypr. Największy udział w eksporcie spółki ma Unia Europejska, gdzie jest obecna m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. SuperDrobowi udało się zaistnieć także poza UE, w tym w Chinach (uprawnienia, by tam eksportować ma od 2011 r., ale od wykrycia grypy ptaków w Polsce pod koniec 2016 r. polskie firmy nie mogą eksportować, m.in. właśnie do Chin). Odbiorcami SuperDrobu zagranicą są liczne sieci handlowe. Jest on także dostawcą mięsa do restauracji KFC w Europie Zachodniej.
Na początku 2016 r. Superdrob oddał do użytku wylęgarnia drobiu w Stoczku, z roczną produkcją 60 mln sztuk piskląt. Z kolei w Karczewie uruchomił kontenerowy system rozładunku żywca.
Na tym się nie skończy. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Koluszkach powstanie przetwórnia drobiu . Z kolei w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łukowie ruszy wytwórnia pasz. Wartość obu inwestycji to 250 mln zł, czego 200 mln zł Superdrob wyda na zakład w Koluszkach.
Charoen Pokphand Foods jest jednym z czołowych producentów, przetwórców i eksporterów mięsa w południowo-wschodniej Azji oraz jednym ze światowych liderów w produkcji paszy dla zwierząt. Posiada liczne wytwórnie pasz dla drobiu, trzody chlewnej, ryb, krewetek oraz zwierząt domowych (kotów i psów). Siedziba główna mieści się w Tajlandii, pozostałe oddziały firmy znajdują się w Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kambodży, Chinach, Indiach, Laosie, Malezji, na Filipinach, Sri Lance, w Turcji, Tajwanie i Wietnamie.
Od początku swojej działalności w 1921 w Tajlandii firma CPF zainwestowała w 15 krajach, a swoje produkty sprzedaje w ponad 30 państwach na całym świecie. Roczne obroty CPF kształtują się na poziomie 14 mld dol. Firma jest notowana na giełdzie w Bangkoku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA